Sposoby ograniczania ryzyka dla gracza giełdowego

Giełdowe podboje warto robić z głową, dobrym planem i przynajmniej z podstawową wiedzą, która ułatwi nam inwestycje na tym wymagającym gruncie. Aby ograniczyć ewentualne ryzyko utraty kapitału, warto stosować tych kilka zasad.

Giełda nie dla każdego?

Założyć konto w domu maklerskim czy u innego brokera, może każda zainteresowana inwestowaniem osoba. Nie ważna jest jego wiedza czy doświadczenie – to wszystko zdobyć może później. Liczą się głównie chęci oraz posiadane fundusze, za które będzie można kupić akcje wybranych spółek. W standardowym koncie dostępna będzie wyłącznie polska giełda, ale wybierając ofertę konta inwestycyjnego w Saxo Bank, uzyskamy możliwość inwestowania w akcje spółek z całego świata.

Sposoby ograniczania ryzyka w grze na giełdzie

Gra na giełdzie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Powinien być tego świadomy każdy inwestor. Są jednak sposoby ograniczania ryzyka, dzięki którym inwestowanie będzie skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Zarówno dla naszego portfela, jak i zdrowia psychicznego.

  • Dywersyfikacja – nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka, czyli nie kupuj akcji wyłącznie jednej spółki czy spółek z tej samej branży. Różnorodność jest tutaj mile widziana.
  • Inwestuj z posiadaną wiedzą
  • Inwestuj w odpowiednio długim czasie – długoterminowe inwestycje są znacznie lepsze i pewniejsze, niż day trading. Ustal swój horyzont czasowy i momenty wyjścia z inwestycji (sprzedaży akcji).
  • Inwestuj tylko za swoje środki – inwestuj na giełdzie tylko własne nadwyżki finansowe, które jesteś gotów stracić. O całkowitą stratę na giełdzie trudno, ale jest ona teoretycznie możliwa. Dlatego kupuj akcje tylko za środki, które nie są ci niezbędne do życia.
  • Spójrz na otoczenie makroekonomiczne – inwestując na giełdzie, warto orientować się, co się dzieje w danej gospodarce czy jak wygląda sytuacja ekonomiczna konkretnych branż. Trzeba brać pod uwagę całe otoczenie makroekonomiczne, które może pomóc wybrać dobry moment na wejście bądź wyjście z inwestycji.
  • Ustal poziom straty – tnij straty, mówiąc najkrócej. Ustal poziom akceptowalnej straty na inwestycji i gdy zostanie on osiągnięty, uciekaj czym prędzej. Zbyt długie trzymanie spadających akcji, może pogrążyć portfel inwestora. Czekanie na odbicie może okazać się naiwne i bardzo długie.
  • Kontroluj swoje emocje – emocje są dobre w związku. Na giełdzie lepsza jest chłodna głowa, skrupulatny plan inwestowania i trzymanie się swoich zasad. Niech emocjonalne zrywy będą wyjątkami, a nie wyznacznikami decyzji.
  • Zacznij od wersji demo – wielu brokerów udostępnia wersje demo swoich platform inwestycyjnych, z możliwością inwestycji wirtualnymi pieniędzmi. Pozwoli to nie tylko zapoznać się z samą platformą, ale i sprawdzić skuteczność swoich pierwszych giełdowych decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here