wordpress

WordPress i Wix to dwa rozbudowane, lecz różniące się od siebie kreatory stron internetowych. Z powodu występujących między nimi różnic trudno jest określić, które narzędzie jest lepsze. Warto porównać ich najważniejsze cechy, by wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Koszty i ceny

Projektując stronę internetową należy określić koszt jej opracowania. WordPress jest oprogramowaniem open source, dlatego użytkowanie platformy jest darmowe. Konieczna jest jednak płatność za hosting i domenę. Dodatkowe koszty mogą za sobą pociągnąć niektóre motywy czy wtyczki. Jeśli chodzi o Wix, podstawowa wersja kreatora jest udostępniana za darmo. Wadą tej opcji jest jednak brak możliwości skorzystania z niestandardowej domeny i pojawianie się reklamy marki na stronie. Platforma oferuje płatne pakiety dla użytkowników, których cena różni się w zależności od tego, jakie udogodnienia obejmują.

Łatwość użytkowania

Nauka skomplikowanego interfejsu kreatora może być czasochłonna, dlatego większość osób projektujących stronę internetową chce uniknąć takiej sytuacji. Wix oferuje edytor WYSIWYG (przeciągnij i upuść), który umożliwia wybór dowolnego elementu witryny i jego edycję na interfejsie. Edytor wizualny WordPress pozwala edytować treść konkretnych zakładek, lecz jest mniej rozbudowany niż w przypadku Wix. Pomocne mogą okazać się jednak dodatkowe wtyczki. By uzyskać pełną kontrolę nad stroną, trzeba zapoznać się z różnymi sekcjami kreatora. W związku z tym ta kwestia jest bardziej skomplikowana w przypadku WordPress niż drugiego kreatora. Może stanowić problem dla osób nieposiadających wiedzy technicznej.

Elastyczność

W celu rozszerzenia podstawowych możliwości kreatorów można skorzystać z dodatkowego oprogramowania. Wix nazywa je aplikacjami, a WordPress wtyczkami lub pluginami. WordPress oferuje znacznie większą ilość darmowych wtyczek. Wiele aplikacji w Wix wymaga z kolei miesięcznych płatności, a ich ceny są różnorodne. W tej kwestii WordPress ma zdecydowaną przewagę.

Sklep internetowy

Usługa eCommerce w Wix dostępna jest jedynie w ramach płatnego abonamentu. Użytkownicy korzystający z bezpłatnej wersji nie posiadają możliwości uruchomienia sklepu internetowego. Sporym ograniczeniem mogą być oferowane przez Wix metody płatności – są to jedynie PayPal lub Authorize.net. W przypadku WordPressa uruchomienie prostego sklepu internetowego możliwe jest po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki. Platforma pozwala na obsługę wielu popularnych bramek płatniczych, takich jak przelewy24 czy tpay.com. Dodatkowo można wybierać spośród motywów zaprojektowanych do pracy z daną wtyczką.

Blogowanie

WordPress jest kreatorem przyjaznym osobom, które zamierzają rozpocząć przygodę z blogowaniem. Posiada on wiele zaawansowanych funkcji. Użytkownicy mogą tworzyć atrakcyjne układy blogów i umożliwić odwiedzającym komentowanie wpisów. Oczywiście dostępnych jest wiele wtyczek i funkcji, dzięki którym blog będzie prezentował się jeszcze lepiej. Wix zawiera wszystkie podstawowe funkcje niezbędne do stworzenia bloga, lecz nie udostępnia opcji komentowania. Pisanie postów na platformie odbywa się przy użyciu zwykłego edytora tekstu, przez co opcje formatowania są ograniczone.

Podsumowanie

WordPress i Wix różnią się od siebie pod wieloma względami. Każdy z kreatorów w jakimś aspekcie będzie lepszy od drugiego. Dlatego każdy musi określić, w jakim celu chce stworzyć stronę internetową i które funkcje platformy będą mu przydatne najbardziej. Jeśli jednak strona internetowa ma umożliwić zarabianie, zaleca się wybór kreatora WordPress.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Investnet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here