Które strategie inwestowania w akcje warto znać? Przewodnik dla początkującyc

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w ramach inwestycji w akcje na giełdzie jest przede wszystkim znalezienie odpowiedniej strategii. W tym momencie dostęp do poradników i kursów dla początkujących inwestorów jest bardzo szeroki, dlatego każdy może bez trudu znaleźć taką strategię, która będzie odpowiadała jego potrzebom oraz akceptowanemu poziomowi ryzyka. Które strategie inwestowania w akcje warto poznać? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat poszczególnych strategii inwestowania. Zapraszamy do lektury.

Inwestycja w akcje – co warto wiedzieć?

Akcje to papiery wartościowe, które są dostępne na giełdzie papierów wartościowych. Za emisję akcji odpowiedzialne są spółki akcyjne, czyli przedsiębiorstwa notowane na giełdzie. Poprzez emisję akcji przedsiębiorstwa pozyskują środki niezbędne do przeprowadzenia inwestycji i wielu innych przedsięwzięć.

Z kolei akcjonariusze, czyli posiadacze akcji, zyskują prawo do brania udziału w walnych zgromadzeniach spółki. Dodatkowo, osoba posiadająca akcje może też otrzymać do spółki dywidendę. Jest to określenie dla specjalnych gratyfikacji finansowych wypłacanych wtedy, gdy sytuacja finansowa danego przedsiębiorstwa jest zadowalająca.

Aby móc inwestować w akcje, obecnie nie trzeba nawet wychodzić z domu. Taką możliwość zapewniają platformy inwestycyjne – jedną z nich prowadzi Saxo Bank Polska, jednak tego typu podmiotów jest znacznie więcej.

Aby mieć szanse na odniesienie sukcesu na handlu na giełdzie, trzeba pamiętać o tym, jak ważna jest edukacja oraz świadomość dotycząca istniejącego ryzyka. Jeśli będziemy kupować akcje bez przygotowania, nie poznamy różnych strategii, wówczas może okazać się, że bardzo szybko stracimy wszystkie zainwestowane pieniądze.

Jakie strategie inwestowania w akcje warto poznać?

Każdy początkujący inwestor, który chciałby zainwestować w akcje, powinien poznać co najmniej kilka strategii inwestycyjnych. Jedną z nich jest strategia inwestowania długoterminowego. Polega ona na tym, że kupujemy akcje i przechowujemy je w swoim portfelu przez długi czas, bez zwracania uwagi na krótkoterminowe wahania cen. Celem jest tutaj wypracowanie dużego zysku w długotrwałej perspektywie czasowej.

Odmienną strategią jest inwestowanie krótkoterminowego (tzw. day trading). W tym przypadku kupuje się i sprzedaje akcje w krótkim okresie, zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wykorzystuje się tutaj krótkoterminowe zmiany cen, aby sprzedawać akcje z zyskiem. Aby móc stosować tę strategię, trzeba poświęcać bardzo dużo czasu oraz na bieżąco monitorować rynek.

Jeszcze inna strategia to tzw. inwestowanie w wartość. Polega ona na tym, że poszukuje się niedowartościowanych spółek, których wartość rynkowa jest zdecydowanie niższa niż ich rzeczywista wartość. Dzięki temu można mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości zakup takich akcji przełoży się na wymierne zyski. Oczywiście, nigdy nie ma takiej pewności i nawet w tym przypadku można utracić wszystkie zainwestowane środki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here