Pisanie listu motywacyjnego nie jest łatwie, dowiesz się jak napisać list motywacyjny!
Fot. Unspalsh.com

Jeśli jesteś tu bo nie wiesz jak napisać list motywacyjny to jesteś w dobrym miejscu! Przeglądanie internetowych ofert pracy, przygotowywanie CV, przygotowywanie się do wyczerpujących rozmów kwalifikacyjnych – nic z tego nie jest zabawne. Dla wielu najtrudniejszą częścią procesu jest napisanie skutecznego listu motywacyjnego. Jest tak wiele sprzecznych porad, że trudno wiedzieć, od czego zacząć. Czy w ogóle go potrzebujesz, zwłaszcza jeśli składasz wniosek przez system online?

Jeśli jesteś tu bo nie wiesz jak napisać list motywacyjny to jesteś w dobrym miejscu!
Fot. Unsplash.com

Jak napisać list motywacyjny: dowiedz się więcej

Zanim zaczniesz pisać, dowiedz się więcej o firmie i konkretnej pracy, którą chcesz zdobyć. Oczywiście należy uważnie przeczytać opis stanowiska, ale także przejrzeć witrynę internetową firmy, kanały jej kierownictwa na Twitterze oraz profile pracowników na LinkedIn. Te badania pomogą Ci dostosować list motywacyjny, ponieważ nie powinieneś wysyłać standardowego. Pomoże Ci również wybrać właściwy ton. Pomyśl o kulturze organizacji, do której aplikujesz. Jeśli to możliwe, przed napisaniem listu motywacyjnego skontaktuj się z kierownikiem ds. rekrutacji lub kimś innym w firmie. Możesz wysłać wiadomość e-mail lub wiadomość na LinkedIn zadając mądre pytanie dotyczące oferty pracy. W ten sposób możesz zacząć list od nawiązania do interakcji. Możesz powiedzieć: „Dziękuję za pomocną rozmowę w zeszłym tygodniu” lub „Niedawno rozmawiałem z takim a takim w Twojej firmie”. Oczywiście nie zawsze można się z kimś skontaktować – w przeciwnym razie możesz nie otrzymać odpowiedzi. W porządku. Nadal warto spróbować.

Skoncentruj się na przyszłości

Chociaż twoje CV ma być podsumowaniem twoich doświadczeń i miejsca, w którym byłeś, list motywacyjny powinien koncentrować się na przyszłości i tym, co chcesz robić. Pomyśl o tym jako o pomoście między przeszłością a przyszłością, który wyjaśnia, co masz zamiar zrobić dalej i dlaczego. Z powodu pandemii mniej oczekuje się, że będziesz ubiegać się o pracę, którą wykonywałeś wcześniej. Są miliony ludzi, którzy dokonują zmian w karierze – dobrowolnie lub mimowolnie – i muszą przemyśleć i przemyśleć, jak ich umiejętności odnoszą się do innej roli lub branży. Możesz wykorzystać swój list motywacyjny, aby wyjaśnić dokonaną zmianę, na przykład z obsługi hotelowej do marketingu. Potraktuj to jako okazję do sprzedania swoich transferowalnych umiejętności.

Jak napisać list motywacyjny: zacznij od najważniejszego

Ludzie zazwyczaj piszą się w liście, mówiąc: „Ubiegam się o pracę w X, którą widziałem w miejscu Y ”. To marnotrawstwo. Zamiast tego prowadź mocnym zdaniem otwierającym. Zacznij od puenty – dlaczego ta praca jest dla ciebie ekscytująca i co wnosisz do stołu. Na przykład możesz napisać: „Jestem specjalistą w pozyskiwaniu funduszy na rzecz środowiska z ponad 15-letnim doświadczeniem i szukam możliwości zastosowania moich umiejętności na nowe sposoby”. Następnie możesz zamieścić jedno lub dwa zdania na temat swojego pochodzenia i odpowiednich doświadczeń, ale nie powtarzaj swojego CV. Jest szansa, że ​​menedżer ds. rekrutacji lub osoba rekrutująca czyta ich stos, więc chcesz przyciągnąć ich uwagę. Powiedz też coś bezpośredniego i dynamicznego, na przykład: „Pozwól, że zwrócę uwagę na dwa powody, dla których będę wspaniałym dodatkiem do Twojego zespołu”.

Dobrze napisany list motywacyjny to klucz do sukcesu!
Fot. Pixabay.com

Jak napisać list motywacyjny: podkreśl swoją osobistą wartość

Menedżerowie ds. rekrutacji poszukują osób, które mogą pomóc im rozwiązać problemy. Opierając się na badaniach, które przeprowadziłeś wcześniej, pokaż, że wiesz, czym zajmuje się firma i jakie wyzwania stoją przed nią. Nie muszą być one szczegółowe, ale możesz wspomnieć, jak pandemia wpłynęła na branżę. Na przykład możesz napisać: „Wiele firm opieki zdrowotnej jest przytłoczonych potrzebą zapewnienia wysokiej jakości opieki przy jednoczesnej ochronie zdrowia i bezpieczeństwa ich personelu”. Następnie porozmawiaj o tym, jak twoje doświadczenie wyposażyło cię w zaspokojenie tych potrzeb. Może wyjaśnij, jak rozwiązałeś podobny problem w przeszłości lub dzielisz się odpowiednim osiągnięciem. Chcesz przedstawić dowody na to, co Cię wyróżnia. Istnieją dwie umiejętności, które są obecnie istotne w prawie każdej pracy: zdolność przystosowania się i zdolność do szybkiego uczenia się. Wymień krótkie przykłady, które demonstrują te umiejętności. Na przykład, jeśli wspierałeś swój zespół w przejściu do pracy zdalnej, opisz, jak to zrobiłeś i jakie możliwości wykorzystałeś.

1 KOMENTARZ

  1. […] Skąd pracodawcy wiedzą, że masz umiejętności, których szukają? Musisz je pokazać. Ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na napisanie ukierunkowanych CV  i listów motywacyjnych, które konkretnie łączą twoje kwalifikacje z kryteriami zatrudniania na stanowiska, o które się ubiegasz. Menedżer ds. Rekrutacji będzie mógł od razu zobaczyć, dlaczego i jak kwalifikujesz się do pracy. Będziesz miał znacznie większą szansę na rozmowę kwalifikacyjną, niż gdybyś wysłał tylko ogólne CV i list motywacyjny. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here