Jak znaleźć pracę? Podrasuj swoje CV i list motywacyny!
Fot. Pixabay.com

CV to skrót od curriculum vitae, to osobisty dokument marketingowy używany do sprzedawania siebie potencjalnym pracodawcom, jak stworzyć CV, które przyciągnie wzrok?

Jak stworzyć CV? Po pierwsze musisz zachować odpowiednią kolejność.
Fot. Pixabay.com

Jak stworzyć CV: co musisz zamieścić

Chociaż struktura CV jest elastyczna i dostosowuje się do twojego unikalnego zestawu umiejętności i doświadczenia, istnieją pewne sekcje, których pracodawcy oczekują w twoim CV. Dzięki temu łatwo znajdziesz nową pracę!

Imię i nazwisko, tytuł zawodowy i dane kontaktowe

Pierwsza część twojego CV, umieszczona u góry strony, powinna zawierać twoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy oraz dane kontaktowe. W żadnym wypadku nie należy zatytułować swojego CV wyrażeniem „życiorys” lub „CV”, ponieważ jest to strata cennego miejsca. Zamiast tego potraktuj swoje imię i nazwisko jako tytuł. Jeśli chodzi o twoje dane kontaktowe. Twój adres e-mail i numer(y) telefonu są niezbędne. Dawno temu w CV był zwyczaj umieszczania pełnego adresu. Dziś wystarczy podać swoje miasto i powiat. Jeśli chcesz, możesz również dołączyć link do swojego profilu LinkedIn w tej sekcji – ale tylko wtedy, gdy jest aktualny! W CV osób kreatywnych (copywriter, grafik) warto także dodać linki do swojego portfolio.

Profil osobisty

Profil osobisty, zwany również osobistym oświadczeniem, celem zawodowym i profilem zawodowym, jest jednym z najważniejszych aspektów twojego CV. To krótki akapit, który znajduje się tuż pod twoim imieniem i nazwiskiem i danymi kontaktowymi, dając potencjalnym pracodawcom przegląd tego, kim jesteś i o co ci chodzi. Powinieneś dostosować swój profil do każdej pracy, o którą się ubiegasz, podkreślając konkretne cechy, które pasują do stanowiska. Staraj się, aby twoje osobiste oświadczenie było krótkie i słodkie, nie dłuższe niż kilka zdań. Aby jak najlepiej wykorzystać tę sekcję, spróbuj rozwiązać następujące kwestie:

  1. Kim jesteś?
  2. Co możesz zaoferować firmie?
  3. jakie są Twoje cele zawodowe?

Jak stworzyć CV: doświadczenie i historia zatrudnienia

Sekcja historii zatrudnienia daje ci możliwość omówienia poprzednich miejsc pracy, staży i doświadczenia zawodowego. Wypisz swoje doświadczenie w odwrotnej kolejności chronologicznej, ponieważ twoja ostatnia rola jest najbardziej przydatna pracodawcy. Wymieniając każde stanowisko pracy, podaj swojego pracodawcę, daty pracy i wiersz podsumowujący stanowisko. Następnie wypunktuj swoje kluczowe obowiązki, umiejętności i osiągnięcia oraz wzmacniaj każdy punkt potężnymi czasownikami i liczbami, aby wspierać każde twierdzenie i pokazać swój wpływ. Pomaga to wybrać obowiązki najbardziej odpowiednie dla stanowiska, o które się ubiegasz, zwłaszcza jeśli jest to długa lista. Jeśli masz wieloletnie doświadczenie, możesz zmniejszyć szczegółowość starych lub nieistotnych ról. Jeśli masz stanowiska sprzed ponad 10 lat, możesz je usunąć.

Jak stworzyć CV: wykształcenie i kwalifikacje

Podobnie jak sekcja dotycząca doświadczenia. Twoje wykształcenie powinno być wymienione w odwrotnej kolejności chronologicznej. Uwzględnij nazwy instytucji i daty, w których byłeś, a także uzyskane kwalifikacje i stopnie. Jeśli masz dyplom, możesz wymienić poniżej kilka najbardziej odpowiednich modułów, zadań lub projektów. Możesz także dodać wszelkie kursy i szkolenia.

Jak stworzyć CV: dodatkowe sekcje

Istnieje szereg dodatkowych sekcji, które mogą wzmocnić twoje CV i podkreślić twoje umiejętności. Oto kilka, które możesz uwzględnić, jeśli masz miejsce.

Kluczowe umiejętności

Jeśli piszesz funkcjonalne CV lub masz umiejętności, którymi chcesz się natychmiast pochwalić pracodawcy, wstaw sekcję dotyczącą kluczowych umiejętności pod swoim profilem osobistym. Powinieneś dążyć do wyszczególnienia maksymalnie czterech do pięciu umiejętności.

Hobby i zainteresowania

Jeśli uważasz, że brakuje ci czegoś w twoim CV, możesz ulepszyć dokument, wstawiając na końcu sekcję poświęconą hobby i zainteresowaniom. Może to pomóc w pokazaniu, jak dobrze pasujesz do firmy lub branży. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę związaną z ochroną środowiska, dlaczego nie dodać, że bardzo interesujesz się aktywizmem na rzecz zmiany klimatu?

Referencje

Podobnie jak umieszczanie adresu w CV, dodawanie referencji na końcu CV nie jest już standaryzowane. Możesz dodać wiersz z treścią „referencje dostępne na życzenie”, ale jeśli nie masz miejsca, możesz go całkowicie usunąć.

Klauzula RODO

Pamiętaj by w swoim CV umieścić w stopce aktualnie obowiązującą klauzulę RODO do przetwarzania danych osobowych.

Jak stworzyć CV? Unikaj w nim zbędnych rzerczy.
Fot. Unsplash.com

Jak stworzyć CV: czego nie uwzględniać

Istnieje wiele szczegółów, których nie powinieneś umieszczać w swoim CV. Oto kilka typowych.

Wiek i data urodzenia

Jedyne daty, które powinny znaleźć się w twoim CV, dotyczą zatrudnienia i kwalifikacji. Twój wiek nie ma wpływu na twoją zdolność do wykonywania pracy, a pracodawcy nie mogą pytać o wiek.

Stan cywilny

Podobnie jak wiek, stan cywilny i osoby pozostające na utrzymaniu nie mają wpływu na zdolność wykonywania pracy. Te dane są cechami chronionymi na mocy prawa, tak aby pracodawcy o nie pytali o nie, więc nie umieszczaj ich w swoim CV.

Sprawdź też, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here