Każdy vatowiec musi posiadać kasę fiskalną.
Fot. Pixabay.com

Vatowiec, to osoba, która opłaca VAT. Bycie vatowcem ma swoje wady, ale także zalety. Dlatego też warto rozważyć kwestię zgłoszenia się do płatności VAT wcześniej, nim osiągniemy wymagany próg przychodu, który wymaga od nas zgłoszenia rejestracyjnego.

Jeśli świadczysz usługi dla ludzi może okazać się, że płacenie vatu jest sporym obciążeniem.
Fot. Pixabay.com

Vatowiec – jaki jest próg przejścia?

Każdy przedsiębiorca, który przekroczy 200 000 zł przychodu za poprzedni rok zobowiązany jest do zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i regularnego opłacania VAT-u. Polega to na tym, że od każdej wystawionej faktury przekazuje się podatek VAT do urzędu skarbowego. Robi się to co miesiąc lub co kwartał, w zależności od zgłoszenia. Jak zawsze i od tego przepisu są pewne wyjątki. Jest to tak zwane zwolnienie przedmiotowe z VAT. Należą do nich przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług:

  • medycznych (lekarz i lekarz dentysta, pielęgniarka i położna, psycholog, i inne osoby wykonujące zawód medyczny),
  • edukacyjnych (szkolenia, korepetycje, prywatne nauczanie)
  • finansowych (transakcje, w tym związane z pośrednictwem, dotyczące walut i banknotów używanych jako środek płatniczy, usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi, udzielanie m.in. kredytów i pożyczek, których przedmiotem są instrumenty finansowe, usługi ubezpieczeniowe, usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji oraz innych zabezpieczeń transakcji).

Vatowiec, czy to się opłaca?

Vatowiec może wiele zaoszczędzić na odliczeniu VAT-u. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na dwa pytania, które podpowiedzą mu czy opłaca się być vatowcem:

  1. Czy moimi klientami będą płatnicy VAT?

Spójrz na swoich klientów z boku. Będziesz pracował z osobami, które wolą rachunek czy fakturę? Jeśli większość Twoich klientów to osoby fizyczne lub działalności niepłacące VAT-u to dla nich dodatkowe 23% VAT będzie niekorzystnym rozwiązaniem. Jeśli jednak częściej współpracujesz z firmami, które wolą fakturę zamiast rachunku to dla nich będziesz lepszym kontrahentem, mogąc wystawić im fakturę VAT, bo dzięki temu sami będą mogli go odliczyć.

  1. Jak często kupujesz coś opodatkowane VAT-em?

Jeśli często inwestujesz w sprzęt, towar lub usługę obarczoną VAT-em, możesz sporo zaoszczędzić na odliczeniach VAT-u. W ten sposób można zmniejszyć koszty prowadzenia działalności.

Jeśli na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, może się okazać, że dzięki przejściu na VAT zaoszczędzisz lub zyskasz sporą kwotę.

Jak zarejestrować się jako płatnik VAT?

W tym celu trzeba wypełnić wniosek VAT-R i złożyć go do urzędu skarbowego. Można zrobić to na dwa sposoby. Po rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG można złożyć wniosek VAT-R online. Jednak tylko w przypadku kiedy posiada się podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym (profil zaufany nie wystarczy). Jeśli podpisu nie posiadasz, należy wniosek ten wypełnić ręcznie i dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego. W ten sposób możesz przejść na rozliczanie VATu, zanim osiągniesz próg koniecznego przejścia.

bycie vatowcem wiąże się z ciągłym wypełnianiem dokumentów
Fot. Pixabay.com

Wady i zalety bycia vatowcem

Podsumowując. Bycie vatowcem może się opłacać nawet małym przedsiębiorstwom. Do głównych zalet bycia vatowcem można zaliczyć:

  • zwiększone możliwości biznesowe – w przypadku gdy współpracujesz z innymi podatnikami VAT jesteś lepiej postrzegany biznesowo, twoi kontrahenci będą mogli odliczyć VAT od twoich towarów i usług;
  • większe możliwości przetargowe – istotny jest bowiem rzeczywisty koszt usługi netto;
  • możliwość pomniejszenia podatku należnego – poprzez odliczenia VAT naliczonego;
  • oszczędność – nawet w przypadku małych kosztów prowadzenia działalności możliwe jest zaoszczędzenie pewnych kwot.

Ma także kilka wad:

  • wypełnianie na bieżąco formalności związanych z obsługą VAT – składanie deklaracji VAT, prowadzenie ewidencji VAT, składanie co miesiąc Jednolitego Pliku Kontrolnego;
  • dbałość o prawidłowość rozliczeń – każda nieprawidłowość w dokumentach prowadzić może do zakwestionowanie prawa do odliczenia VAT i kontroli;
  • konieczna znajomość zmieniających się przepisów.

2 KOMENTARZE

  1. […] Zawsze wybieramy Urząd Skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie – i tu warto mieć wiedzę, z czym to się je. W punkcie 19 wniosku wybieram częstotliwość wpłacana zaliczki na podatek dochodowy i rozliczenie PIT – 5, zazwyczaj wybiera się opcję: „miesięcznie”. Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej są to do wyboru: księgi rachunkowe – to pełna księgowość wymagana przy dużych przychodach (1,2 mln euro rocznie). Podatkowa księga przychodów i rozchodów – wymagana przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Inne ewidencje – najczęściej ryczałt od przychodów lub opcja „nie jest prowadzona” – przy wyborze karty podatkowej. Mamy również możliwość wybrać opcję, że dokumentacja będzie prowadzona przez inny podmiot (jeśli zamierzamy korzystać z usług tradycyjnego biura rachunkowego). Można także tuż po założeniu działalności złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i stać się vatowcem. […]

  2. […] Obowiązek podatkowy zatem zgodnie z ogólną zasadą powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku usług przyjmowanych częściowo obowiązek podatkowy powstaje w trakcie dostarczenia kolejnych części usługi. Podatek ten dotyczy zarówno sprzedawców jak i nabywców. Jednak mechanizm jego naliczania powoduje, że w całości przerzucony jest na konsumenta i to on ostatecznie ponosi jego wartość. Płatnika VAT nazywamy vatowcem. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here