Jeśli zastanawiasz się czym są parabanki, to jesteś w dobrym miejscu. Polskie prawo nie definiuje ściśle pojęcia parabanku. Instytucje parabankowe w Polsce to inne niż banki instytucje wykonujące działalność depozytową jako działalność podstawową, świadczą usługi podobne do tych świadczonych przez banki. Parabanki nie podlegają jednak prawu bankowemu, nadzorowi finansowemu i systemowi gwarantowania depozytów. Są to prywatne firmy, które działają na podstawie Kodeksu Prawa Cywilnego. Zaliczają się do nich m.in. instytucje udzielające pożyczki pieniężne lub oferujące inwestycje kapitałowe. Do parabanków w Polsce należałoby według tego zaliczyć: spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, Kasę Krajową, instytucje pieniądza elektronicznego, krajowe instytucje płatnicze, biura usług płatniczych oraz ewentualnie pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe (chociaż te nie mają miana instytucji).

Spis Treści
Bank a parabanki – czym się różnią?
Różnice pomiędzy bankiem a parabankiem widoczne są już na pierwszy rzut oka do najważniejszych należą:
- Pomoc BFG w razie niewypłacalności – instytucje bankowe podlegają ścisłemu nadzorowi bankowemu oraz w przypadku niewypłacalności możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Parabanki w Polsce, chociaż są przedsiębiorstwami finansowymi nie podlegają kontroli.
- Oprocentowanie i stopa zwrotu – najbardziej namacalną różnicą dla klientów jest oprocentowanie oraz stopa zwrotu. Biorąc pożyczkę w parabanku musimy liczyć się z wyższym oprocentowaniem niż w banku.
- Koszty dodatkowe – w parabankach z zasady są znacznie wyższe i często płacimy za takie świadczenia jak np. obsługa klienta.
- Formalności – w przypadku parabanków są one zredukowane do zbędnego minimum, co jest akurat korzystnym rozwiązaniem dla klientów.
Pożyczka w parabanku czy firmie pożyczkowej?
Inną instytucją finansową oferującą pożyczki jest firma pożyczkowa, o której również warto wspomnieć. Wbrew powszechnym przekonaniom firmy pożyczkowe znacząco różnią się od parabanków. Firmy pożyczkowe działają w oparciu o Ustawę o Kredycie Konsumenckim. W przeciwieństwie do parabanków, nad jej działalnością czuwa Polski Związek Instytucji Pożyczkowych (PZIP). Warto zatem sprawdzić, które z nich do niego należą. Aby zostać członkiem PZIP trzeba przejść weryfikację i spełnić odpowiednie wymagania. Związek narzuca ostre zasady członkostwa. Wszystko po to, aby potencjalni pożyczkobiorcy mieli pewność, co do rzetelności i uczciwości danej firmy. Dzięki temu, decydując się na zaciągnięcie pożyczki online od firmy, która znajduje się w PZIP, możemy być pewni swojego wyboru. W odróżnieniu do parabanków, które nie są stabilne pod tym względem. W firmie pożyczkowej możemy także zaciągnąć kredyt hipoteczny oraz kredyt konsolidacyjny.
Ryzyko utraty pieniędzy
Co ważne, firmy pożyczkowe udzielają pożyczek jedynie ze środków należących do właścicieli i akcjonariuszy danej firmy. Ryzyko utraty pieniędzy spoczywa zatem tylko i wyłącznie na właścicielu. Ponadto proces pożyczania jest szybki i prosty. W przeciwieństwie do banków, firmy pożyczkowe, tak jak parabanki nie mają prawnego obowiązku korzystania z zasobów BIK. Dzięki temu na otrzymanie pożyczki mają szansę również osoby z nie najlepszą historią kredytową.

Parabanki – za i przeciw
Korzystanie z usług parabanków posiada zarówno zalety, jak i wady. Jeśli nie mamy możliwości uzyskania kredytu w banku, możemy łatwo zaciągnąć pożyczkę w parabanku. Jednak, jeśli będziemy mieć problem ze spłatą zadłużenia, może się to skończyć tak, że z zaciągniętego 1000 zł kredytu będziemy musieli łącznie spłacić nawet 2500 tysiąca. Dlatego też, należy się dobrze zastanowić czy warto korzystać z ich usług. Do niewątpliwych zalet korzystania z parabanków należy wysokie oprocentowanie lokat, ale za nim idzie właśnie wysokie oprocentowanie pożyczek. Dlatego też, w ramach korzystania z różnego rodzaju parabanków warto wiedzieć jak się z nimi obchodzić. Każda taka instytucja posiada między innymi swój regulamin – należy bardzo dokładnie go przeczytać – dzięki temu zyskamy przewagę i będziemy mogli powoływać się na zapisy umowy i regulaminu w przypadku jakichkolwiek niejasności.
[…] Pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach na sam dowód osobisty, dostępne są głównie wśród parabanków, banków oraz firm […]
[…] zastaw samochodu są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć wzięcia pożyczki w parabanku. Mają też lepsze opcje finansowania niż karta kredytowa. Jednakże zanim podejmiemy decyzję o […]
[…] ostrzegają przed takim zachowaniem. Jednak aplikacje do weryfikacji klienta wykorzystywane przez parabanki są bezpieczne. W ten sposób możemy zweryfikować swoją tożsamość, bez konieczności robienia […]