Rekrutacja pracownika wymaga sporego zaangażowania.
Fot. Pixabay.com

Rekrutacja pracownika wydaje się z pozoru łatwym zadaniem, jednak często okazuje się, że pomimo intensywnych poszukiwań przez kilka tygodni nie udaje się nikogo znaleźć. Bywa też, że osoba zatrudniona całkowicie nie radzi sobie na danym stanowisku. W takim momencie trzeba przyjrzeć się procesowi rekrutacji i zastanowić się jak przeprowadzić rekrutację, która zakończy się sukcesem?

Różne formy zatrudnienia pozwalają na płynniejsze zarządzanie pracownikami. Na zdjęciu mężczyzna podpisujący umowę.
Fot. Pixabay.com

Dobre pierwsze wrażenie

Mówi się, że dobre wrażenie można zrobić na kimś tylko raz. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby nie tylko potencjalny pracownik zrobił dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Także, żeby pracodawca zrobił dobre wrażenie na przyszłym pracowniku. Warto zatem zadbać, żeby proces rekrutacji przebiegał bez zarzutów. Przeprowadzenie rekrutacji wymaga bowiem zachowania savoir- vivre’u przez obie strony rekrutacji. Niedopuszczalne jest zatem lekceważenie potencjalnego kandydata, spóźnianie się na spotkania, wytyczenie miejsca spotkania w nieodpowiednim miejscu lub przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w pośpiechu.

Rekrutacja pracownika – idealne ogłoszenie o pracę!

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracownika każdy pracodawca musi zastanowić się jakiego pracownika szuka. Co może mu zaoferować. Jakich kwalifikacji i umiejętności wymaga i jaki będzie dokładny zakres obowiązków przyszłego pracownika. Na tej podstawie należy stworzyć rozbudowane, ale przejrzyste ogłoszenie o pracę. Przy pisaniu ogłoszenia trzeba także pamiętać, by wystrzegać się frazesów typu: „praca w młodym i dynamicznym zespole”, czy „godziwe wynagrodzeni odpowiednie do kwalifikacji”. Potencjalny pracownik w ogłoszeniu szuka konkretów, dlatego też powinno się w nim umieścić:

  • dokładną i dopasowaną nazwę stanowiska (najlepiej w tytule),
  • krótki opis pracodawcy (maksymalnie 4 – 5 zdań),
  • klarowny zakres obowiązków (powinno się zaznaczyć, jeśli na danym stanowisku wymaga się dodatkowych zadań),
  • wymagania (nie tylko wykształcenie, ale również umiejętności, doświadczenie i uprawnienia),
  • co oferuje się w zamian (należy skupić się na konkretach: widełki w ramach którym można negocjować wynagrodzenie, formę zatrudnienia, dodatkowe benefity: elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej itd.),
  • dodatkowe informacje (na końcu ogłoszenia dodaje się kilka dodatkowych informacji na temat kultury organizacji, lokalizacji czy dalszego przebiegu rekrutacji).

Tak skonstruowane ogłoszenie pozwala na dokładne przesianie nadesłanych aplikacji.

Rekrutacja pracownika: Rozmowy kwalifikacyjne

Na rozmowę kwalifikacyjną zaprasza się tylko te osoby, które w największym stopniu odpowiadają wymaganiom. W przypadku, gdy profil kandydata nie do końca jest pewny, warto odbyć z nim wstępną rozmowę kwalifikacyjną przez telefon. Należy też pamiętać, że jeżeli kandydat nie będzie spełniał oczekiwań to lepiej powiedzieć to od razu, by nie robić mu złudnej nadziei. Przed samymi rozmowami kwalifikacyjnymi trzeba przygotować się do nich jak najlepiej, należy zapoznać się dokładnie z wybranymi CV. Zaznaczyć elementy, o które będzie się chciało spytać kandydata i zrobić notatki z potencjalnymi pytaniami. Im lepiej będzie się przygotowanym pod tym względem, tym łatwiej będzie przeprowadzić rozmowę na spokojnie. To także dobry czas na zaplanowanie testu kompetencji. Jeśli jest taka możliwość można przeprowadzić test polegający na wykonaniu zadania rekrutacyjnego. Jeśli nie ma to warto skonstruować test składający się z kilku pytań i zaznaczyć przy nim, że w czasie odpowiedzi oczekuje się konkretnych przykładów rozwiązań.

Rekrutacja pracownika: Wynagrodzenie

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej konieczny jest także temat wynagrodzenia. Dobrym punktem wyjścia jest pytanie o potencjalne oczekiwania kandydata. Ważne jest także, aby przedstawić potencjalnemu kandydatowi ile jest się w stanie zaproponować. A także jak wygląda system premii i dodatkowych benefitów. Na koniec rozmowy warto zaplanować dodatkowe kilka minut. Przeznaczy się je na swobodą rozmowę z kandydatem i odpowiedzi na jego pytania. Mogą one być szczegółowe, dlatego wcześniej należy przygotować sobie informacje o stosunkach w firmie, dodatkowych możliwościach rozwoju, kwestiach formalnych zatrudnienia itd.

Pierwszy pracownik w firmie to wielkie wydarzenie. Sprawdź co musisz załatwić zanim go zatrudnisz!
Fot. Pixabay.com

Podjęcie decyzji

Z podjęciem decyzji należy poczekać do samego końca. Nie powinno się faworyzować żadnego z kandydatów. Obiektywizm w podejmowaniu decyzji jest niezbędny. Dzięki temu uniknie się zatrudnienia osoby, która przekonała rekrutera charyzmą, ale nie odnajdzie się na danym stanowisku. Ideały nie istnieją. Dlatego też nie należy oczekiwać, że któryś z kandydatów będzie w stu procentach odpowiadał wyobrażeniom. Po zatrudnieniu osoby, należy pamiętać jakie formalności należy spełnić przy zatrudnianiu pracownika.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here