Umiejętność komunikacji w grupie to nie tylko mówienie, ale również aktywne słuchanie.
Fot. Pixabay.com

Jednym z ostatnich dylematów jest rozważanie: umowa o pracę czy B2B. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Aby zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy mieć dobry biznesplan.
Fot. Pixabay.com

Umowa o pracę

Ze wszystkich form zatrudnienia umowa o pracę jest najbezpieczniejszą. Wszystkie aspekty umowy reguluje się przez Kodeks Pracy. Określa on: dopuszczalny czas pracy, regulamin wynagradzania pracownika, zakres i wykorzystanie urlopu, zwolnień lekarskich a także zakres świadczeń pracowniczych. Do obowiązków pracodawcy związanych z zatrudnieniem pracownika na umowę o pracę należy:

  • opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne, a także zaliczka PIT,
  • przestrzeganie praw pracownika co do limitu czasu pracy, wynagradzania nadgodzin, organizowanie przerw w czasie wykonywania pracy.

Jednak ważne są także takie aspekty jak: zorganizowanie miejsca pracy, przestrzeganie i przeszkolenie pracownika z zasad BHP. Pracownika także jest zabezpiecza się przed zwolnieniem z dnia na dzień, ponieważ pracodawcę obowiązuje okres wypowiedzenia umowy. Ten sam okres jest również zabezpieczeniem dla pracodawcy, by miał czas na rekrutację pracownika. Pracownika zobowiązuje się również do wykonywania pracy osobiście, w wymiarze i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Umowa B2B

Umowa B2B to tak naprawdę umowa pomiędzy pracodawcą a pracownikiem z zarejestrowaną jednoosobową działalnością gospodarczą. W takiej formie współpracy pracownik chroniony jest jedynie przez Kodeks Cywilny. Także w dużo mniejszym zakresie niż pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Taka forma zatrudnienia polega na wystawianiu w równych odstępach czasowych faktury VAT. Następnie pracownik musi sam opłacić składki na podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz fundusz pracy. Ta forma zatrudnienia nie przewiduje również płatnych urlopów oraz zasiłku chorobowego. Zmieniony jest również zakres związany z rozwiązaniem umowy. W tym przypadku strony same określają okres wypowiedzenia i może on być kształtowany dowolnie. Plusem dla pracownika w tym układzie jest to, że wykonuje umówiony zakres obowiązków w miejscu i czasie wybranym przez siebie, co daje dużo więcej swobody.

Umowa o pracę czy B2B – wyliczenie kosztów

Główny Urząd Statystyczny podał, ze średnia krajowa w 2020 roku wyniosła 5411,45 brutto, czyli 3903 netto, czyli to co pracownik otrzymuje „na rękę”. Reszta, czyli 1508,45 wpłacania jest na obowiązkowe ubezpieczenie, zaliczkę na podatek i inne. Jednak to nie wszystkie koszty ponoszone przez pracodawcę. Oprócz tej kwoty pracodawca dopłaca dodatkowo 1116 zł na ZUS i świadczenia zakładowe. Całkowity koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę wynosi łącznie 6 527zł. Z tego jedynie 58% trafia do ręki pracownika.

Zakładając w przypadku umowy B2B, że koszt pracodawcy (kwota VAT na fakturze) pozostaje bez zmian, czyli 6527 zł to kwota netto dla pracownika wynosi 5 306 zł. Z tego opłaca ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy. Na rękę pozostaje mu zatem 4 351 zł. Jednak te obliczenia są zgodne tylko dla świeżo otwartych firm, które mają mniej niż 24 miesiące, ponieważ liczymy preferencyjny ZUS. Z umowy B2B w ręce pracownika trafia zatem 65% tego co ponosi pracodawca.

Podsumowując aspekty finansowe zdecydowanie bardziej opłaca się przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej rozliczanie na podstawie umowy B2B, która daje 448zł więcej „na rękę”.

Umowa o pracę czy B2B – wady i zalety

Każda forma zatrudnienia ma swoje wady i zalety.

UoP

Dla pracownika pod względem ochrony najlepsza jest umowa o pracę. Daje ona stabilizację zatrudnienia, płatne urlopy i zwolnienie chorobowe. Dodatkowym plusem takiego zatrudnienia są benefity oferowane przez pracodawcę, takie jak prywatna opieka zdrowotna, karta multisport czy dofinansowanie do szkoleń. Z minusów umowy o pracę można zauważyć niższą pensję (różnica pomiędzy UoP a B2B zwiększa się wraz ze wzrostem wynagrodzenia), określone godziny i miejsce pracy oraz długi okres wypowiedzenia (nawet do trzech miesięcy).

Wielu z nas marzy o własnej działalności w zaciszu domu Jak znaleźć pieniądze na start?
Fot. Pixabay.com

B2B

W przypadku umowy B2B do zalet zdecydowanie możemy zaliczyć wyższe wynagrodzenie „na rękę”, dużą swobodę odnośnie godzin i miejsca pracy a także możliwość współpracy z więcej niż jedną firmą naraz (o ile nie zabrania nam tego umowa o zakazie konkurencji). Ze zdecydowanych wad umowy B2B warto zauważyć niepłatne urlopy, niepłatne chorobowe oraz praktycznie całkowity brak ochrony pracownika. Dużą wadą jest także wzrost po dwóch latach składek ZUS, które mogą zmniejszyć to co zostaje „na rękę” do poziomu poniżej wypłaty netto w przypadku umowy o pracę. Rosną nam też inne koszty – jak chociażby konieczność współpracy z księgową.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here