Karta kredytowa to jedna z nowoczesnych opcji kredytu.
Fot. Pexels.com

Karta kredytowa to praktyczne narzędzie poprawiające kondycję finansową domowego budżetu oraz szybki dostęp do pieniędzy na wypadek nagłych wydatków. Przyznany przez bank limit kredytowy pozwala na swobodne regulowanie bieżących wydatków i nie musimy ponosić z tego tytułu żadnych kosztów odsetkowych. Wystarczy terminowo ją spłacać! Tylko jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Duża ilość kart kredytowych obniża naszą zdolność kredytową.
Fot. Pexels.com

Czym jest karta kredytowa?

Na początek warto wiedzieć czym jest karta kredytowa. Karty kredytowe są niezależnym produktem bankowym (nie połączonym z naszym rachunkiem bankowym), który tak naprawdę jest przyznanym nam kredytem z określonym górnym limitem. Dla każdej karty kredytowej bank otwiera specjalne, powiązane z nią konto o maksymalnym saldzie równym wysokości naszego limitu. Wydając pieniądze z karty kredytowej tak naprawdę zaciągamy po prostu kredyt. To bardzo wygodne, ale ma pewne minusy. Przy odrobinie nieuwagi możemy wydać więcej, niż będziemy w stanie oddać. Łatwo się bowiem zapomnieć, a w przypadku kart kredytowych możliwość płacenia stracimy dopiero po osiągnięciu limitu zadłużenia.

Co to jest okres bezodsetkowy?

Karta kredytowa gwarantuje nam czas, w którym nie zapłacimy żadnych odsetek od zaciągniętego kredytu. Jest to tak zwany okres bezodsetkowy (tzw. grace period). Banki coraz częściej wykorzystują długość okresu bezodsetkowego jako swoisty wyróżnik oferty. Kiedyś wynosił on ok. 45 dni. Teraz najpopularniejsze karty mają okres od 50 do 61 dni.jedynie Trzeba jednak pamiętać, że stanie się tak tylko wtedy gdy limit spłacimy w terminie i dokonamy tylko transakcji bezgotówkowych.

Karta kredytowa – jak wybrać najlepszą?

Wybierając kartę kredytową najpierw powinno określić się swoje własne wymagania co do karty kredytowej. Powinniśmy zastanowić się w jaki sposób będziemy jej używać. Kiedy już określimy czego oczekujemy od karty kredytowej musimy sprawdzić czy pokrywa się to z ofertą banków. Bowiem najlepsza karta kredytowa to da dopasowana do nas. W momencie gdy znamy nasze potrzeby zajrzyjmy do rankingu kart kredytowych i porównajmy oferty kierując się poniższą listą pytań:

  1. Jakie jest oprocentowanie zakupów oraz wypłat z karty kredytowej – każde zakupy kartą kredytową to dla nas pewien koszt, jak duży zależy właśnie od oprocentowania.
  2. Czy karta ma ustalone płatności takie jak opłata roczna – jeśli tak mysimy pamiętać o dodatkowej zapłacie.
  3. Jaki jest okres bezodsetkowy na karcie – im dłuższy okres tym lepiej, jednak nie warto ryzkować zbyt długiego.
  4. Jak duży jest limit na karcie – możemy dobrać kartę kredytową na 10000, ale czy będziemy w stanie ją spłacić?
  5. Jaki jest koszt wybierania pieniędzy z karty kredytowej za pomocą bankomatu – czasem potrzebujemy gotówki w ręce, przy wypłacie z bankomatu może okazać się, że drugie tyle wyniesie prowizja.
  6. Jaki jest koszt korzystania z karty kredytowej za granicą – jeśli chcemy się tam wybierać.
  7. Czy ubezpieczenie obejmuje kartę – ubezpieczenie od kradzieży lub zgubienia.
  8. Czy posiadanie karty daje jakieś dodatkowe korzyści dla klienta?

Najlepsza z opcji

Znając odpowiedzi na te pytania jesteśmy w stanie ustalić, która z ofert kart kredytowych jest najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. W ten sposób możemy wybrać na pierwszy rzut oka bardziej niekorzystną ofertę – z wyższym oprocentowaniem i stałą opłatą roczną za korzystanie z karty kredytowej, która dla nas będzie najlepszą kartą kredytową, zawierającą dodatkowe ubezpieczenie bagażu w podróży i niskie przewalutowanie w transakcjach zagranicznych, które sprawdzi się przy częstych podróżach.

Karta kredytowa pozwala nam płacić za zakupy online.
Fot. Pexels.com

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Karta kredytowa jest tak naprawdę udzielanym nam cyklicznie kredytem, który musimy spłacić po wykorzystaniu. Jeśli jesteśmy w stanie dobrze gospodarować naszym budżetem nie musimy się jej bać. Możemy bowiem zbudować sobie dzięki niej dobrą historię kredytową. Jednak nieregularne jej spłacanie może nam tę historię zburzyć. Dlatego jeśli myślimy o kredycie hipotecznym w przyszłości lepiej mocno się zastanowić nad braniem karty kredytowej. Im więcej mamy też kart, tym na gorszej pozycji też jesteśmy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here