aby podnieść Umiejętności komunikacji należy je ciągle ćwiczyć.
Fot. Unsplash.com

Nauka skutecznych umiejętności komunikacji jest prostym procesem, który pozwala wyrazić siebie i poprawić zarówno osobiste, jak i zawodowe relacje. Umiejętność dobrego słuchania i jasnej komunikacji pomoże ci wyrazić siebie podczas rozmów kwalifikacyjnych, spotkań biznesowych, a także w życiu osobistym.

Komunikacja w zespole opiera się nie tylko na mowie, ale również na przekazie niewerbalnym.
Fot. Unsplash.com

Co to jest skuteczna komunikacja?

Bycie skutecznym komunikatorem oznacza umiejętność aktywnego słuchania i wyraźnego wyrażania siebie wobec otaczających cię osób. Niestety, nie ma jednej umiejętności ani techniki, która uczyni cię lepszym komunikatorem. Skuteczna komunikacja wymaga zróżnicowanego zestawu umiejętności, który obejmuje zarówno werbalne, jak i niewerbalne wskazówki komunikacyjne, a także uważne słuchanie.

Dlaczego umiejętności komunikacji są ważne?

Skuteczna komunikacja jest niezbędna zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, ponieważ pozwala jasno przełożyć swoje intencje i uczucia na łatwo zrozumiałe komunikaty. Skuteczna komunikacja sprawia, że ​​jesteś bardziej produktywnym pracownikiem i ogranicza niezamierzone konsekwencje, które pojawiają się w wyniku nieporozumień. Opracowanie skutecznego procesu komunikacji pomoże ci zrozumieć, co mówią inni, i uczyni cię lepszym współpracownikiem i członkiem zespołu.

Umiejętności niezbędne do skutecznej komunikacji

Wypracowanie lepszych nawyków komunikacyjnych wymaga kilku ważnych umiejętności, które współpracują ze sobą. Niektóre z tych umiejętności dotyczą sposobu, w jaki mówisz lub trzymasz swoje ciało, a inne są bardziej emocjonalnymi umiejętnościami interpersonalnymi. Oto kilka umiejętności, które posiadają dobrzy komunikatorzy.

Umiejętności słuchania

Jasna komunikacja zaczyna się od aktywnego słuchania. Jeśli skupiasz się tylko na tym, jak się wyrażasz, prawdopodobnie nie słuchasz ani nie reagujesz na to, co inni wnoszą do rozmowy. Skuteczny komunikator wykorzystuje różnorodne style słuchania. Zwracają szczególną uwagę na to, co się mówi, i sprawiają, że inni czują się wysłuchani i rozważeni.

Empatia

Umiejętność zrozumienia uczuć osób wokół ciebie jest integralną częścią bycia skutecznym komunikatorem. Współczucie oznacza zarówno zrozumienie cudzych uczuć, jak i odniesienie się do nich. Posiadanie wysokiej inteligencji emocjonalnej i okazywanie zdolności do empatii buduje więź między tobą a innymi i zwiększa twoją zdolność komunikowania się.

Umiejętności komunikacji niewerbalnej

Oprócz komunikatów werbalnych, skuteczna komunikacja opiera się na wskazówkach niewerbalnych. Rozwijanie świadomości języka ciała i tonu głosu poprawi twoje umiejętności przesyłania wiadomości i prezentacji.

Praca zespołowa

Umiejętność aktywnego angażowania się w budowanie zespołu i konsekwentna współpraca ze współpracownikami jest ważną częścią budowania umiejętności komunikacji biznesowej. Im bardziej będziesz budować silne relacje i dobre relacje z innymi w miejscu pracy, tym skuteczniej będziesz w stanie się z nimi komunikować.

Jak poprawić umiejętności komunikacji?

Nagraj swoją komunikację

Dobrym pierwszym krokiem jest nagranie swojej komunikacji. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad projektem grupowym, wygłaszasz przemówienie, czy po prostu rozmawiasz z innymi, nagraj kilka wiadomości i oceń je do miejsca, w którym musisz poprawić. Nawet e-mail może zawierać zapis pisemnej komunikacji, który może być przydatny w tego rodzaju ocenie. Odkrycie, gdzie można się poprawić, jest dobrym pierwszym krokiem do ustalenia podstawy rozwoju umiejętności.

Szukaj zasobów, które pomagają w rozwoju emocjonalnym

Praca nad własnym rozwojem emocjonalnym może być wyzwaniem, ale dobrzy komunikatorzy budują umiejętności, które pomagają im modulować ich reakcje podczas komunikacji i odpowiednio reagować na daną sytuację. Nauczenie się, jak komunikować się z innymi, oznacza poznanie siebie i własnego rozwoju emocjonalnego. Poszukaj narzędzi i zasobów, które pomogą Ci rozwinąć się emocjonalnie.

Priorytetyzuj rozwój umiejętności komunikacyjnych

Umiejętności miękkie mogą stanowić wyzwanie do rozwoju, więc każdy, kto chce poprawić niektóre umiejętności miękkie związane z komunikacją, powinien nadać priorytet komunikacji wybierając ocenę ich interakcji i zobowiązując się do wprowadzenia korekt w razie potrzeby.

Umiejętność komunikacji w grupie to nie tylko mówienie, ale również aktywne słuchanie.
Fot. Pixabay.com

Nawiąż kontakt wzrokowy

Kontakt wzrokowy jest ważną częścią komunikacji niewerbalnej. Robienie czegoś tak prostego, jak nawiązanie kontaktu wzrokowego podczas mówienia, może poprawić twoje umiejętności komunikacyjne.

Upewnij się, że zostałeś zrozumiany

Możesz używać technik, takich jak czytanie komunikacji niewerbalnej i zadawanie pytań, aby upewnić się, że jesteś zrozumiany. Kiedy mówisz, zwracaj uwagę na brak komunikacji ze strony innych, na przykład czy słuchacz skinął głową w porozumieniu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here