Wielozadaniowość może przynosić więcej wad niż korzyści.
Fot. Unsplash.com

Wielozadaniowość wydaje się świetnym sposobem na zrobienie wielu rzeczy naraz. Jednak badania wykazały, że nasze mózgi nie radzą sobie tak dobrze z wieloma zadaniami, jak nam się wydaje. W rzeczywistości niektórzy badacze sugerują, że wielozadaniowość może w rzeczywistości zmniejszyć produktywność nawet o 40%.

Wielozadaniowość często nas spowalnia.
Fot. Unsplash.com

Co to jest wielozadaniowość?

Co sprawia, że ​​wielozadaniowość jest takim zabójcą produktywności? Może się wydawać, że robisz wiele rzeczy w tym samym czasie, ale to, co naprawdę robisz, to szybkie przenoszenie uwagi i koncentracji z jednej rzeczy na drugą. Przełączanie się z jednego zadania na drugie utrudnia wyciszenie elementów rozpraszających i może powodować blokady psychiczne, które mogą Cię spowolnić. Jednak należy wiedzieć czym jest wielozadaniowość. Jest to:

  • wykonywanie dwóch lub więcej zadań jednocześnie.
  • Przełączanie się z jednej rzeczy na drugą.
  • Wykonywanie szeregu zadań w krótkim odstępie czasu.

Czy wielozadaniowość zwiększa produktywność?

Poświęć chwilę i pomyśl o wszystkich rzeczach, które teraz robisz. Oczywiście czytasz ten artykuł, ale są duże szanse, że robisz też kilka rzeczy naraz. Być może także słuchasz muzyki, piszesz do znajomego, sprawdzasz pocztę e-mail na innej karcie przeglądarki lub grasz w grę komputerową. Jeśli robisz kilka różnych rzeczy naraz, możesz być tym, co badacze określają mianem „ciężkiej wielozadaniowości”. I prawdopodobnie myślisz, że jesteś całkiem dobry w tym balansowaniu. Jednak według wielu różnych badań prawdopodobnie nie jesteś tak skuteczny, jak ci się wydaje. Badania wykazały, że przejście z jednego zadania do drugiego ma poważny wpływ na produktywność. Osoby wykonujące wiele zadań jednocześnie mają więcej problemów z wyciszaniem elementów rozpraszających niż osoby, które skupiają się na jednym zadaniu na raz. Ponadto robienie tak wielu różnych rzeczy na raz może w rzeczywistości osłabić zdolności poznawcze.

Znaczenie funkcji wykonawczej

W mózgu wielozadaniowością zarządzają funkcje wykonawcze. Kontrolują i zarządzają procesami poznawczymi oraz określają, w jaki sposób, kiedy i w jakiej kolejności są wykonywane określone zadania. Według Meyera, Evansa i Rubinsteina proces kontroli wykonawczej składa się z dwóch etapów.

  • Zmiana celu: decydowanie się na zrobienie jednej rzeczy zamiast innej
  • Aktywacja roli: zmiana reguł z poprzedniego zadania na reguły nowego zadania

Poruszanie się po nich może dodać tylko kilka dziesiątych sekundy, ale może zacząć się sumować, gdy ludzie często się przełączają. To może nie być wielka sprawa, gdy składasz pranie i jednocześnie oglądasz telewizję. Jeśli jednak znajdujesz się w sytuacji, w której ważne jest bezpieczeństwo lub produktywność, na przykład podczas jazdy w dużym ruchu, nawet niewielka ilość czasu może okazać się krytyczna.

Praktyczne zastosowania w badaniach wielozadaniowych

Meyer sugeruje, że produktywność może zostać zmniejszona nawet o 40% przez blokady mentalne powstałe, gdy ludzie zmieniają zadania. Teraz, gdy rozumiesz potencjalny szkodliwy wpływ wielozadaniowości, możesz wykorzystać tę wiedzę w celu zwiększenia produktywności i wydajności. Następnym razem, gdy będziesz pracować wielozadaniowo, próbując być produktywnym, zrób szybką ocenę różnych rzeczy, które próbujesz osiągnąć. Wyeliminuj czynniki rozpraszające i spróbuj skupić się na jednym zadaniu na raz.

Czy wielozadaniowość jest szkodliwa dla Twojego mózgu?

W dowolnym momencie możesz wysyłać SMS-y do przyjaciela, przełączać się między kilkoma oknami komputera i jednocześnie rozmawiać przez telefon! Kiedy znajdziesz się w spokojnej chwili, w której nic nie wymaga naszej uwagi, możesz nie być w stanie uniknąć rozpraszania się przez ulubione aplikacje lub serwisy społecznościowe. Wielozadaniowość z pewnością nie jest niczym nowym. Jednak ciągłe strumienie informacji z wielu różnych źródeł stanowią stosunkowo nowy wymiar wielozadaniowej układanki. Chociaż wiemy, że wszystko to nie jest dobre dla produktywności, czy jest możliwe, że może to faktycznie być szkodliwe dla zdrowia mózgu? Nawet ludzie, którzy są uważani za wielozadaniowych, nie są w rzeczywistości zbyt dobrzy w wielozadaniowości. W jednym z badań Clifford Nass, naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, odkrył, że ludzie, którzy byli uważani za wielozadaniowych, w rzeczywistości gorzej radzili sobie z sortowaniem odpowiednich informacji z nieistotnych szczegółów.

Jeśli dzielimy uwagę pomiędzy wiele różnych zadań, żadnego z nich nie wykonujemy w pełni.
Fot. Unsplash.com

Minimalizowanie negatywnych konsekwencji wielozadaniowości

Czy więc szkody spowodowane wielozadaniowością są trwałe, czy też porzucenie wielozadaniowości cofnie szkody? Nass mówi, że chociaż potrzebne są dalsze badania, obecne dowody sugerują, że ludzie, którzy przestają wielozadaniowość, będą w stanie pracować lepiej. Aby uniknąć możliwego szkodliwego wpływu wielozadaniowości:

  • Ogranicz liczbę rzeczy, które żonglujesz w danym momencie, do zaledwie dwóch zadań.
  • Użyj „reguły 20 minut”. Zamiast ciągle przełączać się między zadaniami, spróbuj w pełni poświęcić swoją uwagę jednemu zadaniu przez 20 minut.  Następnie przejdź do drugiego.

2 KOMENTARZE

  1. […] Największą zaletą słuchania podcastów (w przeciwieństwie do oglądania telewizji) jest to, że można słuchać w podróży! Teraz możesz rozwijać swoje pasje lub uczyć się, kiedy tylko chcesz, gdziekolwiek jesteś. Ta pozbawiona rąk i oczu forma rozrywki sprawi, że z niecierpliwością czekasz na poranne dojazdy do pracy i codzienne obowiązki. Słuchaj, gdy składasz pranie, gotujesz obiad lub myjesz naczynia, a twoje obciążenie pracą wyda się znacznie lżejsze. W świecie, w którym ciągle wydajemy się być bardziej zajęci i bardziej zajęci, próbując zrównoważyć karierę i czas osobisty, podcasty dodają do twojego harmonogramu swobodną formę wielozadaniowości. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here