Rozwój osobisty to nasza praca nad sobą
Fot. Unsplash.com

Rozwój osobisty to proces trwający całe życie, który pomaga ocenić cele życiowe i podnieść umiejętności, aby wykorzystać swój potencjał. Pozwala być proaktywnym i przejmować kontrolę nad swoimi działaniami. Nie zawsze możesz osiągnąć swój cel, ale prowadzisz bardziej satysfakcjonujące życie, ponieważ Twój cel jest zdefiniowany. Rozwój osobisty przyczynia się zarówno do satysfakcji, jak i sukcesu w życiu.

Rozwój osobisty to między innymi edukacja i pogłębianie swojej wiedzy
Fot. Unsplash.com

Rozwój osobisty i jego znaczenie

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że rozwój osobisty jest zarezerwowany dla tych, którzy muszą ciężej pracować, aby osiągnąć swoje cele. W rzeczywistości nawet ludzie odnoszący największe sukcesy nieustannie dążą do ulepszeń. Twój mózg potrzebuje nowych informacji, abyś mógł dalej się rozwijać. Uczenie się jest procesem ciągłym i nie kończy się, dopóki nie chcesz. Rozwój osobisty może być czasochłonny, ale ten proces ma wiele zalet. Dlatego czasem warto sięgnąć po książki o rozwoju osobistym.

Zapewnia przejrzystość osobistej wizji

Rozwój osobisty pomaga ci jaśniej określić osobistą wizję i cele życiowe. Kiedy ustalasz sobie cele, łatwiej jest stworzyć plan i dążyć do tych celów.

Rozwój osobisty poprawia istniejące umiejętności

Uczenie się i rozwój pasji są cechami rozwoju osobistego. Uczysz się na błędach z przeszłości i pokonujesz wyzwania poprzez edukację, szkolenia i wskazówki.

Pomaga zidentyfikować prawdziwy potencjał

Im więcej pracujesz nad swoimi umiejętnościami i zdolnościami, tym bardziej odkrywasz swój ukryty potencjał. Uczysz się przekraczać granice i odkrywać nowe rzeczy, ponieważ wiesz, jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę.

Napędza motywację i satysfakcję

Rozwój osobisty daje siłę, ponieważ pozwala przejąć kontrolę nad rzeczami. Ponieważ następuje ciągła poprawa, czujesz się bardziej pewny siebie i zmotywowany. Twoja produktywność wzrasta, a wydajność daje satysfakcję.

Pomaga skupić się na szerszym obrazie

Kiedy przyznajesz się do swoich braków, odpowiadasz za swoje błędy. Ten poziom samoświadomości pomaga spojrzeć z szerszej perspektywy i nie zadręczać się rzeczami, na które nie masz wpływu.

Samorozwój a rozwój osobisty?

Rozwój osobisty” jest często używany zamiennie z terminem „samorozwój”, ale są to dwa różne podejścia do życia. Pierwsza z nich skupia się na rozwijaniu nowych możliwości i nadawaniu nowego kierunku życiu. Ta ostatnia koncentruje się na sposobach ulepszania rzeczy, które są już częścią życia. Oba procesy dotyczą rozwoju osobistego i wzajemnie się uzupełniają, ale nie należy ich mylić. Tak samo jak nie powinno się ich bezpośrednio wiązać z coachingiem motywacyjnym. Samorozwój to świadomy proces doskonalenia się w różnych aspektach życia. To ciągłe dążenie do rozwoju poprzez rozwijanie umiejętności, kompetencji i wiedzy. Ostatecznym celem samorozwoju jest bycie osobą samospełniającą się. Proces obejmuje trzy kluczowe elementy.

Spotkania i szkolenia to jeden z ważnych elementów rozwoju osobistego
Fot. Unsplash.com

Ulepszenie umiejętności

Istnieją dwa procesy doskonalenia umiejętności, efektywność osobista i interpersonalna. Umiejętności interpersonalne koncentrują się na tym, jak wchodzisz w interakcje z innymi i rozwijasz relacje. Umiejętności związane z osobistą skutecznością, takie jak wyznaczanie celów, zarządzanie czasem, podejmowanie decyzji i radzenie sobie ze stresem, przynoszą osobiste korzyści.

Kondycjonowanie psychiczne

Proces budowania i wzmacniania naszych umysłów jest znany jako warunkowanie umysłowe. Jesteśmy w stanie skupić się na naszych celach, wizualizując to, co chcemy osiągnąć. Pomaga to w utrzymaniu pozytywnego skupienia, poprawie obrazu siebie i pewności siebie. Niektóre techniki warunkowania psychicznego, takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe i czynności relaksacyjne, okazały się przydatne w zwiększaniu koncentracji i poprawie produktywności.

Tworzenie nawyków

Nawyk często odnosi się do rutynowych zachowań lub tendencji, które są automatyczne i nie mają zamiaru. Wyłamanie się z przyzwyczajeń jest trudne, ale nie jest to niemożliwe. Aby nasze życie było bardziej wzbogacające, możemy również tworzyć nowe nawyki i wprowadzać pozytywne zmiany.

 

5 KOMENTARZE

  1. […] Jedną z największych zalet Internetu jest ogromna ilość informacji, które wszyscy mamy na wyciągnięcie ręki. Możesz wykorzystać te informacje, aby dowiedzieć się więcej i zwiększyć szansę na znalezienie jednej z najlepszych prac. Niezależnie od tego, czy masz pięć czy dziewięćdziesiąt pięć lat, internet ma wiele do zaoferowania. W szczególności, gdy tematem jest edukacja, zasoby w Internecie są nieskończone. A co najważniejsze, wiele wysokiej jakości witryn jest całkowicie bezpłatnych. Badanie przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną National Research University wykazało, że nauka online może być tak samo skuteczna, jak tradycyjna nauka w klasie. Także niezależnie czy wybierzesz klasyczny kurs online czy słuchanie podcastów – dzięki temu będziesz mógł zadbać o swój samorozwój! […]

  2. […] Najogólniej mówiąc coaching to proces, który pozwala jednostce lub grupie osób zastanowić się i zyskać świadomość tego, kim są. Co jest dla nich ważne, jakie są ich mocne strony, wyzwania, dostępne dla nich opcje. A także o tym jakie działania należy podjąć, aby dokonać zmian. W przeciwieństwie do szkoleń i instrukcji, w których nacisk kładzie się na przekazanie przez trenera swojej wiedzy. Coaching koncentruje się na pomaganiu osobie coachowanej we wzięciu odpowiedzialności za określenie własnych celów. A także w ocenie własnych mocnych stron i obszarów do rozwoju oraz zidentyfikowaniu własnych rozwiązań umożliwiających pójście naprzód. Osiąga to coach, który zapewnia bezpieczną, kreatywną i nieoceniającą przestrzeń, zadając prowokujące do myślenia pytania i słuchając. Tak aby pomóc osobie coachowanej odkrywać, zastanawiać się i podejmować decyzje. Ludzie angażują się w coaching z różnych powodów. Może pomóc ci dokonać zmian w życiu, biznesie lub karierze, wzmocnić relacje z innymi lub pomóc w rozwoju osobistym. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here