Prokrastynacja to wróg produktywności, sprawdź jak sie jej pozbyć!
Fot. Unsplash,.com

Prokrastynacja, czyli odwlekanie może wydawać się wystarczająco nieszkodliwe. Jednak kiedy zaczniesz zliczać cały czas stracony w ciągu ostatniego tygodnia, miesiąca lub roku, staje się znacznie bardziej niepokojące. Jak zatem sobie z nim poradzić?

Prokrastynacja może nas stanowczo zniechęcić do pracy, jak zatem jej zapobiegać?
Fot. Unsplash,.com

Prokrastynacja i jej dobra strona

Zanim przejdziemy do wskazówek, jak walczyć z prokrastynacją, uczciwie byłoby wspomnieć, że prokrastynacja nie zawsze jest zła. Ma też dobrą stronę. W rzeczywistości czasami odkładanie zadania na ostatnią chwilę przynosi korzyści – jeśli zastosujesz właściwe podejście.

Pozwala by emocje opadły

Zwlekanie z czynnościami może również dać ci więcej czasu na zebranie informacji o wykonywanym zadaniu. W obliczu zadań, na które bezpośrednio wpływają rzeczy, na które nie mamy wpływu oszczędza czas. Możesz poczekać, aż te zewnętrzne wydarzenia się poprawią.

Usuwa złe pomysły

Wreszcie, często opłaca się zwlekać z zadaniami o wątpliwej ważności. Czy kiedykolwiek stanąłeś przed zadaniem, któremu nie możesz odmówić z powodów politycznych lub osobistych, ale wiesz, że jest to strata czasu, wysiłku lub po prostu pomysł ogólnie? Odwlekanie tego zadania zwykle oznacza, że ​​zespół zapomni o zadaniu (ponieważ i tak nie było to ważne). A nawet ludzie w końcu opamiętają się i zdadzą sobie sprawę, że to zły pomysł.

Prokrastynacja i jej zła strona

Odkładanie ważnych, wykonalnych zadań na później ma realne konsekwencje: zadanie musi być wykonywane w pośpiechu, co skutkuje gorszą jakością wyników. Odkładaj zadanie zbyt długo, a przegapisz ważny termin. Dlaczego to jest złe? Cóż, niedotrzymane terminy w środowisku zespołowym opóźniają innych, którzy czekają na twoją pracę.

Prokrastynacja i jej zwalczanie

Wyznacz sobie cel do osiągnięcia

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z prokrastynacją jest dążenie do celu w swoim życiu. Niezależnie od tego, czy jest to coś tak prostego, jak ukończenie następnego eseju, czy ciężkie jak przebiegnięcie maratonu po raz pierwszy, cel pomoże ci skupić energię i zapewni impuls do wstania i załatwienia spraw. Pamiętaj tylko, że opłaca się wyznaczyć sobie realistyczny cel. Więc jeśli nigdy wcześniej nie sięgałeś po mikrofon, nie spodziewaj się, że do końca miesiąca zostaniesz wirtuozem. Wyznaczanie nierealistycznych celów stawia cię tylko w pozycji prawdopodobnego rozczarowania, co nie zachęci cię do podjęcia działań.

Odkryj największe rozrywki

Każdy z nas może być rozproszony przez pewne rzeczy. Niezależnie od tego, czy są to media społecznościowe czy SMS-y z pewnością znajdzie się coś, co odciąga cię od pracy. Musisz zidentyfikować największe czynniki rozpraszające i pochłaniające czas, a następnie spróbować je wyeliminować lub zablokować, gdy musisz wykonać pracę. W przypadku cyfrowych rozrywek, takich jak media społecznościowe, rozwiązanie jest zaskakująco łatwe. W Internecie jest mnóstwo narzędzi, za pomocą których można tymczasowo blokować witryny internetowe na określony czas.

Śledź, gdzie marnujesz czas

W dziedzinie finansów osobistych śledzenie codziennie wydawanych pieniędzy jest bardzo ważne. Od kawy Starbucks w drodze do pracy, po lunch na wynos. Małe sumy pieniędzy, które wydajesz, sumują się z czasem, tworząc dużą kwotę, którą mogłeś zaoszczędzić. Niestety, ta aktywność nie okazała się zbyt popularna, jeśli chodzi o sprawdzanie, gdzie spędzasz czas w ciągu dnia. Aby mieć dobrą perspektywę na to, ile czasu możesz marnować z powodu zwlekania, musisz podjąć skoordynowany wysiłek, aby zapisać, gdzie spędzasz czas.

Mnogość aplikacji do robienia listy zadań może przerażać, sprawdź jakie są najlepsze!
Fot. Unsplash.com

Użyj aplikacji zwiększających produktywność

W erze smartfonów istnieje prawie nieskończona ilość wysokiej jakości aplikacji i programów, które możesz zabrać ze sobą, gdziekolwiek jesteś, co pomoże ci pokonać kunktatorstwo i efektywniej zarządzać swoim czasem. Polecamy korzystanie z aplikacji z listą rzeczy do zrobienia, które umożliwiają tworzenie listy zadań, które chcesz wykonać w ciągu jednego dnia, a następnie zaznaczanie ich podczas ich wykonywania. Jest tak wiele doskonałych opcji zarówno dla iPhone’a, jak i Androida. Posiadanie listy zadań, które chcesz wykonać, to świetny sposób na uporządkowanie dnia i skupienie się na wysiłku – a korzystanie z aplikacji zwiększającej produktywność zapewnia dostęp do zupełnie nowego świata wygody. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz jak zrobić listę rzeczy do zrobienia.

1 KOMENTARZ

  1. […] Może to brzmieć odwrotnie do zamierzonego. Ale tak naprawdę istnieje metoda na to szaleństwo. Zgodnie z prawem Parkinsona, które zostało nazwane na cześć historyka Cyrila Northcote’a Parkinsona: „Jeśli poczekasz do ostatniej minuty, zajmie to tylko minutę”. Pomyśl o tym. Miałeś termin w pracy, który wisiał nad twoją głową od miesiąca, ale właśnie skręciłeś go w ostatnim tygodniu. To jedna z niewielu zalet prokrastynacji. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here