Stres może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków, dlatego warto wiedzieć jak redukować stres
Fot. Unsplash.com

Stres jest częścią bycia człowiekiem i może pomóc zmotywować cię do zrobienia czegoś, jednak długotrwały stres niesie ze sobą negatywne skutki, dlatego też powinieneś wiedzieć jak zredukować stres w swoim życiu.

Medytacja i joga pomagają redukować stres.
Fot. Unsplash.com

Jak zredukować stres: aktywność fizyczna

Na początek aktywność fizyczna może pomóc w poprawie snu. A lepszy sen oznacza lepsze zarządzanie stresem. Lekarze nie wiedzą jeszcze dokładnie dlaczego. Jednak ludzie, którzy więcej ćwiczą, mają zwykle lepszy głęboki sen „wolnofalowy”, który pomaga odnowić mózg i ciało. Uważaj tylko, aby nie ćwiczyć zbyt blisko snu, co u niektórych osób zaburza sen. Wydaje się, że ćwiczenia poprawiają nastrój. Jednym z powodów może być to, że stymuluje organizm do uwalniania wielu hormonów, takich jak endorfiny i endokannabinoidy, które pomagają blokować ból, poprawiają sen i uspokajają. Niektóre z nich (endokannabinoidy) mogą być odpowiedzialne za uczucie euforii lub „haj biegacza”, które niektórzy ludzie zgłaszają po długich biegach. Ludzie, którzy ćwiczą, są również mniej niespokojni i bardziej pozytywnie nastawieni do siebie. Kiedy twoje ciało czuje się dobrze, twój umysł często podąża za nim. Pomaga to zdecydowanie podnieść produktywność.

Jak zredukować stres: dieta

Korzyści ze spożywania zdrowej żywności obejmują też zdrowie psychiczne. Zdrowa dieta może złagodzić skutki stresu, wzmocnić układ odpornościowy, poprawić nastrój i obniżyć ciśnienie krwi. Duży dodatek cukru i tłuszczu może mieć odwrotny skutek. A niezdrowe jedzenie może wydawać się jeszcze bardziej atrakcyjne, gdy jesteś pod dużym stresem. Aby zachować zdrowie i zachować równowagę, szukaj złożonych węglowodanów, chudego białka i kwasów tłuszczowych znajdujących się w rybach, mięsie, jajach i orzechach. Pomagają też przeciwutleniacze. Chronią twoje komórki przed uszkodzeniami, które może powodować chroniczny stres. Można je znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych, takich jak fasola, owoce, jagody, warzywa i przyprawy, takie jak imbir. Trzymaj się zdrowej diety z kilkoma prostymi wskazówkami:

 • Rób listę zakupów.
 • Wychodząc z domu, noś przy sobie zdrowe przekąski.
 • Trzymaj się z dala od przetworzonej żywności i staraj się nie jeść bezmyślnie.

Naukowcy wskazali pewne składniki odżywcze, które wydają się pomagać w łagodzeniu skutków stresu dla ciała i umysłu.

Jak zredukować stres: sen

Częstym efektem ubocznym stresu jest to, że możesz mieć trudności z zasypianiem. Jeśli zdarza się to trzy razy w tygodniu przez co najmniej 3 miesiące, możesz cierpieć na bezsenność, niezdolność do zasypiania i zasypiania. Brak snu może również zwiększyć poziom stresu i spowodować cykl stresu i bezsenności. Mogą pomóc lepsze nawyki dotyczące snu. Obejmuje to zarówno codzienną rutynę, jak i sposób aranżacji sypialni. Nawyki, które mogą pomóc, obejmują:

 • Ćwicz regularnie.
 • Wyjdź na słońce.
 • Pij mniej alkoholu i kofeiny przed snem.
 • Ustaw harmonogram snu.
 • Nie patrz na swoją elektronikę 30-60 minut przed snem.
 • Spróbuj medytacji lub innych form relaksu przed snem.

Ważna jest również rola sypialni w dobrej higienie snu. Ogólnie w pokoju powinno być ciemno, cicho i chłodno – uważa się, że idealna temperatura do snu to 18-19 stopni. Twoje łóżko również odgrywa ważną rolę. Twój materac powinien zapewniać podparcie, przestrzeń i przede wszystkim wygodę.

Zdrowa dieta jest jednym z czynników redukujących stres.
Fot. Unsplash.com

Jak zredukować stres: techniki relaksacyjne

Joga

Jest to forma ćwiczeń, ale może to być również medytacja. Istnieje wiele rodzajów jogi. Te, które koncentrują się na powolnym ruchu, rozciąganiu i głębokim oddychaniu, najlepiej zmniejszają niepokój i stres.

Medytacja

Nie bez powodu istnieje od ponad 5000 lat. Medytacja działa dobrze na wielu ludzi i ma wiele zalet. Może obniżyć stres, niepokój i przewlekły ból, a także poprawić sen, poziom energii i nastrój. Aby medytować, musisz:

 • Znajdź spokojne miejsce.
 • Ułóż się wygodnie (siedząc lub leżąc).
 • Skoncentruj swoją uwagę na słowie, frazie, przedmiocie, a nawet oddechu.
 • Pozwól swoim myślom przychodzić i odchodzić i nie osądzaj ich.

Głębokie oddychanie

Kiedy ćwiczysz głębokie oddychanie, włączasz naturalną zdolność ciała do relaksu. Stwarza to stan głębokiego odpoczynku, który może zmienić sposób, w jaki organizm reaguje na stres. Wysyła więcej tlenu do mózgu i uspokaja część układu nerwowego, która odpowiada za zdolność do relaksu. Spróbuj oddychać brzuchem. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i połóż jedną rękę na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Weź głęboki wdech przez nos. Powinieneś czuć, jak twój brzuch unosi się bardziej niż klatka piersiowa. Teraz zrób wydech przez nos i uważnie obserwuj, jak twoje ciało się rozluźnia. Powtarzać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here