W Polsce wciąż brakuje specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Z tego względu osoby zajmujące to stanowisko mogą liczyć na wysokie zarobki i możliwość stałego rozwoju. Czym dokładnie zajmuje się specjalista do spraw bezpieczeństwa i kto może wykonywać ten zawód?
Spis Treści
- Czym zajmuje się specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa?
- Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa – kto może wykonywać ten zawód?
- Średnie zarobki specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa
- Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa i inne stanowiska w IT – gdzie szukać pracy?
Spis Treści
Czym zajmuje się specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa?
Wiele osób zainteresowanych pracą w segmencie IT zastanawia się, jak zostać specjalistą od cyberbezpieczeństwa i co tak właściwie robi osoba na tym stanowisku. Profesja ta w dużym uproszczeniu polega na przeciwdziałaniu atakom hakerskim, ochronie danych oraz sprawdzaniu zabezpieczeń wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa pod kątem ich skuteczności.
W praktyce specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa zajmuje się więc odnajdywaniem wszelkich możliwych zagrożeń, wykrywaniem błędów oraz ewentualnych luk w systemach zabezpieczeń, a następnie niwelowaniem wszystkich nieprawidłowości w celu maksymalizacji ochrony danych. Przydziela on również uprawnienia dostępu do systemu, na przykład pracownikom danej firmy.
Osoby wykonujące ten zawód znajdują zatrudnienie nie tylko w firmach działających stricte w branży IT, ale wszędzie tam, gdzie niezbędna jest staranna ochrona danych. Są to takie miejsca jak między innymi duże korporacje, szpitale, urzędy czy banki.
Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa – kto może wykonywać ten zawód?
Dobrze, jeśli kandydat na stanowisko specjalisty do spraw cyberbezpieczeństwa ukończył studia na kierunku informatycznym. Od osób aspirujących do wykonywania tego zawodu najczęściej wymaga się między innymi znajomości języków i zasad bezpiecznego programowania oraz obycia z systemami bezpieczeństwa w IT.
Specjalistę do spraw cyberbezpieczeństwa powinny również cechować łatwość komunikacji i pracy w zespole. Co więcej, od osoby, która chce wykonywać ten zawód, zazwyczaj wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym. Znajomość terminologii w języku obcym jest bowiem niezbędna do obsługi większości programów wykorzystywanych przez specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.
Średnie zarobki specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa
W Polsce wciąż brakuje specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie na rynku krajowym działa szereg firm, które w swoich systemach przechowują dane niejawne. Z tego względu wykonywanie powyższego zawodu może przynosić wysokie dochody.
Oczywiście są one uzależnione przede wszystkim od doświadczenia danego specjalisty. Szacuje się, że początkujący specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa zarabia około 6260 złotych brutto miesięcznie, a osoba ze średnim stażem – w przybliżeniu 8660 złotych brutto na miesiąc. Z kolei specjaliści z długoletnim doświadczeniem w zawodzie mogą liczyć na zarobki rzędu ponad 13 000 złotych brutto miesięcznie.
Należy również dodać, że w obszarze cybersecurity funkcjonuje wiele specjalizacji. Przykładowo miesięczne zarobki osoby zajmującej stanowisko Information Security Architect to nawet 25 000-30 000 złotych, natomiast pensja pracownika na stanowisku Security Engineer to średnio 15 000-20 000 brutto miesięcznie.
Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa i inne stanowiska w IT – gdzie szukać pracy?
Ze względu na dynamiczny rozwój IT, a co za tym idzie, rosnące zapotrzebowanie na osoby wyspecjalizowane w zakresie technologii informacyjnej, w sieci widnieje szereg ogłoszeń rekruterskich związanych z tym segmentem.
Kandydaci mogą szukać zatrudnienia na portalach ogólnobranżowych oraz specjalistycznych, których przykładem jest No Fluff Jobs. Serwis skupia ogłoszenia wyłącznie z branży IT, umożliwiając kandydatom porównywanie poszczególnych ofert, na przykład pod względem wysokości wynagrodzenia.