Faktoring to nowa usługa, która ułatwia nam stabilność finansową.
Fot. Pexels.com

Faktoring, to usługa, która w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej sprzymierzeńców. To idealne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą konkurować na rynku oferując długi termin płatności, a przy okazji nie martwić się zamrażaniem gotówki. Z tego tekstu dowiesz się czym dokładnie jest faktoring, jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania i w jaki sposób wybrać idealną firmę do faktoringu.

Faktoring to idealne rozwiązanie dla freelancerów.
Fot. Pixabay.com

Jak działa faktoring?

Faktoring to usługa skierowana do przedsiębiorców – nie tylko dużych firm, ale także dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak na przykład freelancerzy. W faktoringu udział biorą trzy strony – przedsiębiorca (faktorant), klient i firma faktoringowa (faktor).  W przypadku faktoringu przedsiębiorca wystawia fakturę z przedłużonym terminem płatności klientowi. Następnie przekazuje ją faktorowi (firmie faktoringowej). Faktor przesyła na konto przedsiębiorcy zapłatę za fakturę  – zwyczajowo od 80 do 100%. Zależy to od umowy zawartej pomiędzy nimi. Przedsiębiorca w ten sposób zdejmuje z siebie obowiązek pilnowania terminów płatności faktur, nie musi martwić się o ściągalność wierzytelności w przypadku zalegania z płatnością i co najważniejsze – nie zamraża gotówki .

Rodzaje faktoringu

Faktoring dzieli się na rodzaje ze względu na konsekwencje, jakie występują w momencie braku płatności ze strony nabywcy. W ten sposób wyróżniamy:

  • faktoring niewłaściwy – w tym przypadku faktorowi (instytucji finansowej) przysługuje roszczenie wobec faktoranta (przedsiębiorcy) o zwrot wypłaconych środków, wraz z jednoczesną cesją zwrotną wierzytelności. Co to znaczy? Przedsiębiorca wysyła faktorowi fakturę, ten przelewa na konto faktoranta należność. Jednak w przypadku gdy mija termin płatności faktury, a faktura nie zostanie opłacona przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu środków przelanych przez instytucję finansową i sam musi dochodzić roszczeń z zaległej faktury.
  • Faktoring właściwy jest przeciwieństwem pierwszego. Faktorowi nie przysługuje roszczenie wobec faktoranta. Po wypłaceniu pieniędzy z faktury instytucja finansowa sama musi dochodzić roszczeń, jeżeli kontrahent nie opłaci faktury w terminie.
  • Faktoring mieszany – jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie jednego i drugiego rodzaju. W zależności od umowy pomiędzy przedsiębiorstwem i instytucją finansową – ta może dochodzić od przedsiębiorcy zwrotu wypłaconych pieniędzy.

To najczęściej stosowany podział faktoringu. Jednak można jeszcze wyróżnić:

  • faktoring krajowy – gdy faktor jest w tym samym kraju,
  • faktoring eksportowy – gdy faktor jest instytucją zagraniczną,

Korzyści  płynące z faktoringu

Faktoring jest rozwiązaniem, które niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejszymi są:

  • natychmiastowa gotówka – większość firm oferujących faktoring gwarantuje wypłatę gotówki w ciągu 24 godzin,
  • stabilność finansowa – w przypadku braku gotówki na bieżące wydatki, możesz sfinansować dowolną fakturę i zyskać dostęp do zamrożonych pieniędzy,
  • zyskujesz przewagę konkurencyjną – swoim kontrahentom możesz oferować dłuższe terminy płatności i nie martwić się o płynność finansową,
  • masz możliwość zdobyć wizerunek rzetelnego partnera w biznesie – dzięki stałemu dostępowi do gotówki nigdy nie będziesz zalegał z własnymi płatnościami,
  • masz szansę całkowicie wyeliminować ryzyko niewypłacalności kontrahentów przerzucając je na faktora.

Ile kosztuje faktoring?

Koszty faktoringu są różne w zależności od instytucji, z którą podpisujemy umowę i od rodzaju samej umowy. Dokładny koszt faktoringu określany jest po indywidualnej konsultacji i dobraniu idealnego rozwiązania. Do jednych z najpopularniejszych rozwiązań w opłacaniu faktoringu należy abonament miesięczny. W ramach abonamentu określony jest limit faktoringowy i często ilość rozliczanych faktur. Dodatkowo pobierana jest prowizja dzienna rozliczana od dnia przekazania faktury do terminu jej płatności.

 

Niezapłacone faktury to duży problem.
Fot. Pexels.com

Jak wybrać faktora?

Wybierając usługę faktoringową warto kierować się kilkoma uniwersalnymi kryteriami, dlatego najpierw przeanalizuj czy firma posiada te cechy:

  • wiarygodność – wybierając firmę faktoringową powinniśmy sprawdzić czy jest w pełni wiarygodna i wypłacalna. Dlatego warto sprawdzić czy należy do związków zrzeszających firmy faktoringowe, np International Factor Group czy Factors Chain International, czy Polski Związek Faktorów (PZF).
  • Reputacja – warto także zapoznać się z reputacją firmy i opiniami na jej temat.
  • Zakres działania – warto sprawdzić pełen zakres oferowany przez firmy faktoringowe. W zależności od tego czy interesuje cię tylko finansowanie czy również inne usługi około faktoringowe.
  • Koszt – koszt usługi jest bardzo ważny. Dlatego też warto sprawdzić czy usługi faktoringowej nie oferuje bank, który obsługuje konta firmowe, w ten sposób możemy negocjować tańsze warunki umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here