Kupno mieszkania to nie łatwy temat, dlatego sprawdź jak można go sfinansować.
Fot. Pixabay.com

Kupno mieszkania wiąże się z dużą kwotą, którą musimy wydać. Dlatego też rozważa się różne opcje finansowania zakupu. Większość ludzi decyduje się na dwa najpopularniejsze: kredyt hipoteczny i gotówkę. Poza nimi jest jeszcze kilka, alternatywnych sposobów nabycia własnego lokum.

Kupno mieszkania za gotówkę

Najszybszy i najpewniejszy sposób zakupu nieruchomości to kupno za gotówkę. Po ustaleniu ceny zakupu i sporządzeniu aktu notarialnego kupujący przekazuje gotówkę lub przelewa określoną kwotę na konto sprzedającego. Co ciekawe NBP ogłosił, że 65% nieruchomości jest kupowanych za gotówkę. Osoby, które posiadają duży kapitał coraz częściej w ten sposób inwestują swoje oszczędności. Oszczędzanie na mieszkanie warto zacząć jak najwcześniej.

Oszczędzanie na kupno mieszkania warto zacząć jak najwcześniej.
Fot. Pixabay.com

Kupno mieszkania czy barter?

W momencie gdy poszukujemy mieszkania w innej lokalizacji, możemy skrócić drogę i zamiast sprzedawać posiadaną nieruchomość i za gotówkę szukać kolejnej możemy zaoferować zamianę mieszkania w jednym mieście na mieszkanie lub dom w innym mieście (również z dopłatą do pełnej wartości mieszkania). Często też można znaleźć oferty wymiany większego mieszkania na mniejsze za odpowiednią dopłatą. Taka forma finansowania nie wymaga od nas składania dokumentów o kredyt czy posiadania fizycznej gotówki. Jest tylko jeden problem: trzeba posiadać już jedno mieszkanie. Dlatego też jest to opcja bardzo rzadko spotykana. Jednakże jest dobrą opcją, jeśli chcemy zamienić mniejsze mieszkanie na większe – często starsze samotne osoby chętnie zmieniają mieszkanie na mniejsze z dopłatą. Dzięki temu mają spokojną emeryturę.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Nieruchomości kupowane na kredyt, stanowią ponad 30% rynku nieruchomości. Jednak aby dostać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości trzeba spełnić sporo wymagań i przejść długą drogę. Pierwszą rzeczą na którą banki zwracają uwagę jest zdolność kredytowa. Mówiąc prostymi słowami jest to nasza zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu. Banki analizują przychody, ich źródło i legalność a następnie wydatki oraz zobowiązania i sprawdza, czy jesteśmy w stanie spłacać dodatkowe raty.

Kredyt hipoteczny – formalności

Przy przyznawaniu kredytu hipotecznego bank bierze pod uwagę również mniej oczywiste dla nas kryteria, takie jak: wiek, stan cywilny, liczba osób będących utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, czy zajmowane stanowisko. Sprawdza także naszą historię kredytową, w ten sposób upewnia się, czy wcześniej nie mieliśmy problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Chcąc kupić nieruchomość zaciągając kredyt hipoteczny, musimy posiadać także wkład własny. Jest to procent wartości nieruchomości, który musimy pokryć sami. Banki wymagają wkładu własnego w wysokości od 5 do 20%. W momencie kiedy otrzymamy kredyt hipoteczny możemy przystąpić do zakupu nieruchomości.

Pożyczka u dewelopera na kupno mieszkania

W ostatnich latach praktycznie niepraktykowana w Polsce. Jednak jeszcze kilka lat temu bardzo popularna. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego zamiast starać się o kredyt hipoteczny, mogliśmy złożyć wniosek o kredyt u dewelopera. Przyznawany on był na bardzo podobnych zasadach. Deweloper brał pod uwagę dochód, jednak dopuszczał formy zarobku ignorowane przez bank, takie jak zarabianie w obcej, mało popularnej walucie czy umowy o dzieło. Udzielał też kredytu na wyższy procent niż bank. Obecnie wypierany jest przez działający podobnie leasing nieruchomości .

Shared ownership

Shared ownership ( czyli dzielona własność) dotarła do nas z UK, gdzie jest często praktykowanym sposobem nabycia nieruchomości. Stosowana głównie na rynku wtórnym. Kupujący wpłaca część (zwyczajowo ok. 20 – 25%) wartości nieruchomości i zostaje wpisany w hipotekę jako współwłaściciel nieruchomości. Resztę kwoty dopłaca w ratach jako najem. Może także wykupić lokal po uzbieraniu całej pozostałej do spłaty kwoty.

Własne M4 to marzenie nie jednego polaka.
Fot. Pixabay.com

Kupno mieszkania – formalności

Sfinansowanie zakupy mieszkania lub działki budowlanej to dopiero początek formalności. Przed wami jeszcze sporo drogi, jak podpisanie umowy przedwstępnej, załatwienie notariusza i przepisanie aktu notarialnego. Jak kupić dom krok po kroku dowiesz się z innego naszego poradnika.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here