Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste!
Fot. Pixabay.com

Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma prowadzenia działalności gospodarczej, którą można otworzyć w kilka minut z dowolnego miejsca. Całość formalności można załatwić przez internet. Jednak już na tym etapie trzeba mieć pewną wiedzę z zakresu prowadzenia firmy, opodatkowania dochodów, finansowania przedsięwzięcia czy stworzenia zaplecza i podstaw firmy. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w domu to dobry sposób na rozwijanie swoich pasji i zarabianie na nich.
Fot. Pixabay.com

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Kiedy już zdobyliśmy dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy złożyć wniosek w celu zarejestrowania JDG. Należy wtedy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Można to zrobić:

  • osobiście, w urzędzie miasta lub gminy,
  • listem poleconym (poświadczonym notarialnie),
  • elektronicznie, z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego,
  • elektronicznie, bez użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego – e-PUAP, który można założyć również za pomocą bankowości elektronicznej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: wniosek do CEIDG

Wbrew pozorom uzupełnienie wniosku o wpis do CEIDG nie jest trudne tak jak założenie spółki. Przy pierwszej rejestracji w rubryce 01. wybieramy opcję „wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorcy”. W późniejszym czasie można na tym samym formularzu firmę zawiesić, wznowić, zamknąć lub zaktualizować dane. Poniżej opisano najważniejsze z rubryk wniosku, które mogą sprawiać kłopot.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: dane osobowe

Podajemy wszystkie dane osobowe. W przypadku gdy nie posiada się numeru NIP, w punkcie 4. wybieramy opcję „Nie posiadam numeru NIP”. W punkcie 5. zaznaczamy z automatu „nie posiadam numeru REGON”. Nadaje się go dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. W polu 14. „posiadane obywatelstwa” podajemy wszystkie, które posiadamy. Adres elektroniczny – to nie e-mail! W tym miejscu podaje się nazwę skrytki w systemie ePUAP.

Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy

Tutaj podajemy nazwę firmy, która musi zawierać imię i nazwisko. W punkcie przewidywana liczba pracujących – wpisujemy co najmniej 1. W Rodzaje działalności wpisujemy pięzioznakowe oznaczenia wybranych działalności ze spisu PKD 2007. Podajemy wszystkie, z którymi firma będzie mieć kontakt. Nawet jeśli są diametralnie od siebie różne. Wybieramy także przeważający rodzaj działalności – w praktyce jest to tak, która generuje największe zyski i jest głównym obszarem działalności. Nazwa skrócona – podajemy skróconą nazwę firmy na potrzeby ZUS (do 31 znaków), może to być zarówno wybrana przez nas nazwa, jak i imię i nazwisko. Jeśli nasza Firma nazywa się: „Zielona Mila – projektowanie ogrodów Anna Nowak” w tym miejscu możemy wpisać: „Zielona Mila”, „Zielona mila – projektowanie ogrodów” lub „Anna Nowak”. Data rozpoczęcia działalności — działalność możemy zacząć prowadzić już z dniem złożenia wniosku. Możemy tutaj także wpisać późniejszą datę, gdy na przykład najpierw chcemy załatwić wszystkie formalności.

Dane do kontaktu

Podanie danych kontaktowych jest całkowicie dobrowolne. Należy pamiętać, że dane te umieszczane są na stronie internetowej CEIDG i każdy będzie ma do nich dostęp. Dane te trafiają również do Urzędów i ZUS-u. Warto zatem je podać, ale zaznaczyć opcję: sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG. Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej – jest to miejsce, gdzie będziemy wykonywać nasze obowiązki – biuro, punkt sprzedaży, warsztat. Jest także opcja „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej” – w przypadku gdy zamierzamy usługę wykonywać u klienta. Dodatkowe miejsca wykonywania działalności gospodarczej – W tym miejscu podajemy wszystkie adresy, pod którymi zamierzamy prowadzić działalność: oddziały, punkty przyjmowania zleceń itd.

Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu

Wybieramy Zakład Ubezpieczeń Społecznych – data powstania obowiązku opłacania składek ZUS to zawsze jest data rozpoczęcia działalności. W tym miejscu wybieramy również czy chcemy wypełnić jeden z druków ZUS: ZZA, ZWUA, ZUA, ZIUA lub ZCNA. Gdy wybierzemy któryś nich, pojawi się on w następnym kroku. W przypadku pierwszej rejestracji wybieramy ZZA, jest to rejestracja przedsiębiorcy, który pracuje dodatkowo na etacie i/lub chce skorzystać z ulgi na start, lub ZUA, czyli rejestrację przedsiębiorcy, który nie pracuje dodatkowo na etacie ani nie korzysta z ulgi na start.

Założyć JDG możesz z dowolnego miejsca na ziemi, jednak później musisz potwierdzić wpis w urzędzie gminy.
Fot. Pixabay.com

Jednoosobowa działalność gospodarcza: Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych

Zawsze wybieramy Urząd Skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie – i tu warto mieć wiedzę, z czym to się je. W punkcie 19 wniosku wybieram częstotliwość wpłacana zaliczki na podatek dochodowy i rozliczenie PIT – 5, zazwyczaj wybiera się opcję: „miesięcznie”. Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej są to do wyboru: księgi rachunkowe – to pełna księgowość wymagana przy dużych przychodach (1,2 mln euro rocznie). Podatkowa księga przychodów i rozchodów – wymagana przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Inne ewidencje – najczęściej ryczałt od przychodów lub opcja „nie jest prowadzona” – przy wyborze karty podatkowej. Mamy również możliwość wybrać opcję, że dokumentacja będzie prowadzona przez inny podmiot (jeśli zamierzamy korzystać z usług tradycyjnego biura rachunkowego). Można także tuż po założeniu działalności złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i stać się vatowcem.

Nie wiesz jak otworzyć firmę? Sprawdź inne nasze artykuły!

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here