Fot. Unsplash.com

Jednym z największych wyzwań w finansach osobistych jest znalezienie sposobu jak zredukować wydatki – a jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego jest zmniejszenie miesięcznych zobowiązań. Nawet jeśli niektóre z naszych regularnych rachunków mogą wydawać się same w sobie małe i nieistotne, ich skumulowany efekt może być ogromny – i spowodować ogromne zużycie naszych zasobów.

JAk zredukować wydatki? Warto rozważyć zmniejszenie comiesięcznych zobowiązań.
Fot. Pixabay.com

Jak zredukować wydatki: zaoszczędź na transporcie

Spójrzmy prawdzie w oczy: samochody to doły. Nie tylko ich wartość stale spada, ale także pochłaniają litry paliwa i wymagają wszelkiego rodzaju kosztownych czynności konserwacyjnych. Dlatego też jeśli masz dostęp do transportu publicznego, możesz z czasem zaoszczędzić sporo pieniędzy na paliwie, parkingu i konserwacji. Za niewielki procent kosztów posiadania pojazdu można dostać się z jednej strony miasta na drugą, do pracy i z powrotem oraz na najważniejsze wydarzenia. Za każdym razem, gdy będziesz mógł zostawić samochód, zaoszczędzisz pieniądze.

Wspólne dojazdy do pracy

Jeśli masz możliwość wspólnego przejazdu do i z pracy z kimś innym, możesz znacznie zmniejszyć zużycie samochodu, zaoszczędzić na paliwie.

Jak zredukować wydatki: sposoby oszczędzania na długach

Za każdym razem, gdy możesz zmniejszyć kwotę, którą jesteś winien, pomoże to obniżyć twoje bieżące miesięczne wydatki. Po pierwsze, spłata zadłużenia oznacza mniej miesięcznych rachunków do spłaty, co daje ci więcej pieniędzy do zaoszczędzenia. Oto kilka sposobów na zmniejszenie zadłużenia i zaoszczędzenie pieniędzy w czasie.

Skonsoliduj swoje pożyczki

Jeśli twoje pożyczki mają wysokie oprocentowanie, zastanów się, czy konsolidacja wszystkich lub niektórych z nich ma sens. Chociaż nie jest to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, jak kiedyś, kiedy większość pożyczek ma stałe oprocentowanie, jeśli znajdziesz dobrą opcję kredytu konsolidacyjnego, pomoże to zaoszczędzić pieniądze każdego miesiąca.

Sprzedaj nieużywane przedmioty

Przekop się w szafach lub na strychu i poszukaj przedmiotów, których już nie używasz, a które mogą mieć wartość, a następnie sprzedaj je w serwisie OLX lub na Vinted. Następnie możesz użyć pieniędzy, które zdobędziesz, na spłatę długu i pozbyć się go raz na zawsze.

Jak zredukować wydatki: sposoby obniżenia rachunków za energię

Od gorących lat po mroźne zimy i wszystkie gadżety, które podłączamy, wydajemy dużo pieniędzy na rachunki za energię. W rzeczywistości przeciętne gospodarstwo domowe wydaje około 2500 zł rocznie na rachunki za energię elektryczną. Na szczęście technologia przyniosła nam kilka skutecznych sposobów na poprawę efektywności energetycznej i obniżenie tej liczby.

Zainstaluj żarówki CFL lub LED

Jeśli nigdy nie zmieniałeś żarówek w swoim domu, rozważ przejście na świetlówki kompaktowe lub, jeszcze lepiej, diody LED. Żarówki te są około cztery razy bardziej energooszczędne niż żarówki tradycyjne i wystarczają na wiele lat. Jedna wskazówka: porównując żarówki, używaj liczby lumenów do porównania żarówek, a nie ich równoważnej mocy. Lumeny wskazują rzeczywistą ilość światła emitowanego przez żarówkę.

Zainstaluj programowalny termostat

Programowalny termostat umożliwia automatyczną zmianę ogrzewania i chłodzenia domu, gdy nie ma cię w domu, podczas snu itd. Co znacznie obniża rachunki za ogrzewanie i chłodzenie. Możesz także ustawić ogrzewanie lub chłodzenie domu tuż przed przybyciem z pracy.

Przejrzyj swoje comiesięczne wydatki i sprawdź gdzie możesz obniżyć koszty.
Fot. Pixabay.com

Jak zredukować wydatki: zmniejsz wydatki na rozrywkę

Wiele osób traktuje rozrywkę jako pierwszą rzecz, którą należy ograniczyć, próbując obniżyć koszty, ale często zapominają o regularnych wydatkach, które powoli niszczą podstawy finansowe z miesiąca na miesiąc.

Szukaj niedrogich opcji rozrywki

Czy korzystasz z lokalnej biblioteki? Bierzesz udział w wydarzeniach lokalnych, takich jak festiwale muzyczne i targi sztuki? Znasz lokalne grupy i organizacje wolontariuszy? Twoja społeczność może oferować wiele opcji wszelkiego rodzaju niedrogiej lub darmowej rozrywki. A wszelkie zaoszczędzone pieniądze to pieniądze, których nie musisz wydawać na rozrywkę. Warto także zainteresować się darmowymi kursami online czy bezpłatnymi aplikacjami do nauki języków. Dzięki nim nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na naukę.

Kiedy już odłożyć pewną sumkę sprawdź w co zainwestować pieniądze.

4 KOMENTARZE

  1. […] Jak zredukować wydatki? – poradnik finansowyPo szybką pożyczkę sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy brakuje nam pieniędzy na podstawowe wydatki i często jest to chwilówka bez weryfikacji. Dlatego też gdy dysponujemy niewielką sumą na koncie w chwili brania pożyczki może okazać się, że zamiast plusa na koncie mamy debet. Wtedy zrobienie przelewu weryfikacyjnego może okazać się niemożliwe. Co w takiej sytuacji można zrobić? Najlepiej zwrócić się o pożyczkę do firmy pożyczkowej, która nie wymaga weryfikacji konta przelewem. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here