Jak znaleźć pracę? Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej!
Fot. Unsplash.com

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć przed (i po) rozmowie kwalifikacyjnej, aby wywrzeć wspaniałe wrażenie na potencjalnym pracodawcy i znaleźć wymarzoną pracę!

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?Oto kilka tricków jak dobrze wypaść!
Fot. Unsplash.com

Najlepsze sposoby przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej

Poświęcenie czasu na wcześniejsze przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej może pomóc w znalezieniu oferty pracy. Jakie są najlepsze sposoby przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej? Badanie przeprowadzone przez JDP pokazuje, że kandydaci spędzają do siedmiu godzin na badaniu firmy przed rozmową kwalifikacyjną. Wielu kandydatów (64%) szuka również informacji u swojego rekrutera. Ponieważ rozmowa kwalifikacyjna jest często stresująca, 70% ankietowanych ćwiczy swoje odpowiedzi na głos, a 62% przygotowuje anegdoty do podzielenia się z rekruterem.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej: przeanalizuj ofertę pracy

Ważną częścią przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej jest poświęcenie czasu na analizę oferty pracy. Przeglądając opis stanowiska, zastanów się, czego firma szuka u kandydata. Sporządź listę umiejętności, wiedzy oraz cech zawodowych i osobistych. Dopasuj te które są wymagane przez pracodawcę i mają kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu w pracy. Kiedy już wypiszesz kwalifikacje do pracy, zrób listę swoich aktywów i dopasuj je do wymagań stanowiska. Utwórz listę maksymalnie 10 zasobów, które pasują do wymagań stanowiska. Mogą to być umiejętności, cechy, certyfikaty, doświadczenie, kwalifikacje zawodowe, zdolności, umiejętności obsługi komputera i bazy wiedzy. Możesz przywołać niektóre z tych atutów, wyjaśniając pracodawcy, dlaczego doskonale pasujesz do tej pracy. Pomyśl także o przykładach z poprzednich doświadczeń zawodowych, które pokazują, że posiadasz te cechy. W ten sposób, jeśli osoba prowadząca rozmowę poprosi Cię o opisanie momentu, w którym zademonstrowałeś określoną umiejętność lub zdolność, będziesz gotowy.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej: zbadaj firmę

Przed rozmową kwalifikacyjną ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej nie tylko o pracy, ale także o firmie. Badania firmowe są kluczową częścią przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoże ci to przygotować się do odpowiedzi na pytania dotyczące firmy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A także do zadawania ankieterowi pytań dotyczących firmy. Będziesz mógł również dowiedzieć się, czy firma i jej kultura pasują do ciebie. Aby uzyskać zwięzłe zrozumienie firmy, odwiedź witrynę internetową firmy, a konkretnie stronę „O nas”. Dowiedz się, jak firma wypada na tle innych organizacji z tej samej branży. Czytając artykuły o firmie w magazynach branżowych lub na stronach internetowych. Możesz również sprawdzić recenzje firmy od klientów oraz od obecnych i byłych pracowników. Poświęć również czas na wypytanie znajomych, aby sprawdzić, czy znasz kogoś, kto może pomóc ci uzyskać przewagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej nad innymi kandydatami.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej: przećwicz rozmowę kwalifikacyjną

Poświęć trochę czasu, aby poćwiczyć odpowiadanie na pytania, które prawdopodobnie zostaną zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoże to również uspokoić nerwy, ponieważ podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie będziesz walczyć o odpowiedź. Spróbuj przeprowadzić rozmowę próbną w takim samym formacie, jak prawdziwa rozmowa kwalifikacyjna. Na przykład, jeśli jest to rozmowa telefoniczna, poproś znajomego, aby zadzwonił do ciebie i przećwiczył odpowiadanie na pytania przez telefon. Jeśli jest to wywiad panelowy, poproś kilku znajomych, aby udawali panel. Jeśli przechodzisz rozmowę kwalifikacyjną wirtualnie, upewnij się, że dobrze znasz technologię, w której się odbędzie. Przejrzyj też typowe pytania i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną oraz zastanów się, jak zareagujesz, aby być przygotowanym do udzielenia odpowiedzi.

Przygotuj ubrania i fryzurę wcześniej

Nie czekaj do ostatniej chwili, aby upewnić się, że ubrania na rozmowę kwalifikacyjną są gotowe. Przygotuj strój na rozmowę kwalifikacyjną wcześniej, abyś nie musiał myśleć o tym, w co się ubierzesz, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej. Niezależnie od rodzaju pracy, o którą rozmawiasz, to pierwsze wrażenie powinno być świetne. Ubierając się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko zawodowe, ubierz się odpowiednio w strój biznesowy. Jeśli ubiegasz się o pracę w bardziej swobodnym otoczeniu, takim jak sklep lub restauracja, nadal ważne jest, aby być schludnym, schludnym i zadbanym oraz prezentować pozytywny wizerunek pracodawcy. Sposób stylizacji włosów na rozmowę kwalifikacyjną jest prawie tak samo ważny jak ubranie, które nosisz na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter zauważy najpierw strój do rozmowy kwalifikacyjnej, fryzurę i makijaż, i masz tylko kilka sekund, aby zrobić świetne wrażenie. Sprawdź jak ubrać się na rozmowę o pracę na różnych stanowiskach.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Dobierz strój do stanowiska!
Fot. Unsplash.com

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną

Ważne jest, aby wiedzieć, co zabrać (a czego nie zabierać) na rozmowę kwalifikacyjną. Przedmioty, które należy przynieść, obejmują portfolio z dodatkowymi kopiami twojego CV (sprawdź jak stworzyć CV!), listę referencji, listę pytań, które należy zadać ankieterowi oraz coś do pisania.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here