Działka budowlana to rarytas. Jednak warto wiedzieć, jakie kryteria musi spełniać.
Fot. Pixabay.com

Działka budowlana – marzenie wielu osób. Dzięki niej można w końcu spełnić marzenie o budowie własnego domu. Jednak również przy wyborze działki budowlanej musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Może zdarzyć się, że nie będziemy mogli na niej postawić wymarzonego domu, ponieważ… nie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego.

Działka budowlana – podstawowe parametry

Wybierając działkę budowlaną należy zwrócić uwagę na różne jej parametry, tak, by mieć pewność, że faktycznie możemy postawić na niej dom swoich marzeń.

Dorodne drzewa to piekny wlement zagospodarowania działki, ale czasem trzeba je wyciąć pod budową - a na to bardzo często jest potrzebna zgoda.
Fot. Pixabay.com

Kształt działki

To jeden z najważniejszych parametrów. Działka nie może być za wąska, ani zbyt płytka. Pamiętaj, że stawiając dom musisz zachować odpowiednią odległość od granicy działki. Powierzchnia zabudowy również jest ważna – na niektórych działkach wynosi przykładowo 35% a na innych zaledwie 25%. Najlepiej wybrać działkę kwadratową lub prostokątną, tak by boki były nie krótsze niż 20 m długości.

Topografia działki

Wybierając idealną działkę, często nie zwraca się uwagi na takie rzeczy jak topografia. Jednak mocno pochyła działka czy działka o nietypowym ukształtowaniu może znacząco podnosić koszty budowy. Dojdą nam bowiem koszty niwelacji. Również działki usytuowane na terenach zalewowych i zasypowych wymagają dodatkowych nakładów na rozwiązania, które zminimalizują potencjalne ryzyko. Warto zajrzeć na Geoportal, tam można łatwo sprawdzić topografię terenu w wybranym miejscu.

Orientacja działki

Na to również mało kto zwraca uwagę, jednak ma znaczenie. Zwłaszcza jeśli zamierzamy założyć ogród. Najbardziej korzystne jest wtedy usytuowanie go od południa lub zachodu. Natomiast wejście do domu i pomieszczenia gospodarcze najlepiej rozdysponować po stronie północnej. Dzięki temu nie będą się one tak mocno nagrzewać latem. Sypialnie dobrze umieścić natomiast od wschodu.

Zadrzewienie działki

Dorodne drzewa to atut. Ponieważ nie musimy czekać aż dorosną te posadzone przez nas. Jednak aby móc usunąć drzewo należy uzyskać zezwolenie zgodnie z art. 83. ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. W przypadku gdy drzewa rosną na twojej działce zezwolenie musisz uzyskać na wycięcie:

  • topoli, wierzby, klonu o obwodzie 80 cm;
  • kasztanowca, robinii akacjowej o obwodzie 65 cm;
  • innych gatunków o obwodzie 50 cm.

Historia działki

Może to wydawać się dziwne, ale historia działki też jest ważna. I to nie tylko ta najnowsza. Poza wypytaniem o poprzednich właścicieli działki, warto też przyjrzeć się dalszej historii. Ponieważ w czasie budowy możemy natknąć się na pozostałości starych fundamentów, niewybuchy czy zabytki archeologiczne. Wtedy dochodzą koszty związane z wykopaliskami.

Działka budowlana – uzbrojenie

Działka budowlana, którą chcemy zabudować musi być uzbrojona. Co to znaczy? Muszą być do niej doprowadzone media: prąd, woda, kanalizacja, gaz czy przyłącze telefoniczne. Przyłącza budowlane są bowiem niezbędne do uzyskania pozwolenia na budową. Jeśli ich nie ma – to ty będziesz ponosić koszty ich doprowadzenia. Może to także wydłużyć czas oczekiwania na budowę. Przyłączenie wszystkich mediów może potrwać nawet rok, albo i dłużej. Warto zatem sprawdzić, czy wszystko co niezbędne jest przyłączone. Jeśli w okolicy nie ma kanalizacji – wtedy konieczne będzie także zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Mocno pofałdowany teren jest piękny, ale budowa domu na takiej działce może być problemem.
Fot. Pixabay.com

Działka budowlana a dostęp do drogi publicznej

Każda działka budowlana ma wymóg dostępu do drogi publicznej. Jeśli go nie ma – może być trudno z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Nawet jeśli działka graniczy z drogą publiczną, ale nie posiada utwardzonego wyjazdu należy wziąć to pod uwagę. Konieczne będzie bowiem zbudowanie przejazdu. Natomiast jeśli teren pomiędzy działką a drogą należy do innego właściciela, konieczna będzie jego zgoda. Wtedy konieczne będzie wykupienie części działki lub ustanowienie służebności gruntowej. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie części działki, konieczny będzie podział nieruchomości. Co nie tylko wydłuży czas załatwiania formalności, ale także może się wiązać z dodatkowymi opłatami, jak z opłatą adiacencką.

5 KOMENTARZE

  1. […] Pierwsze kryterium w porównaniu to formalności. Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć bardzo szybko i bezpłatnie. Jest to możliwe również drogą elektroniczną. Wystarczy wypełnić wniosek o wpis do CEIDG i złożyć go do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Działalność można także zarejestrować bez żadnego wkładu własnego. Zamierzając założyć spółkę kapitałową, trzeba przygotować się już na samym początku na wydatki. Sama rejestracja spółki jest kosztowna. Po pierwsze trzeba spisać umowę spółki u notariusza, a następnie zgłosić ją do Krajowego Rejestru Sądowego. Obie czynności wymagają opłacenia. Spółkę można także zarejestrować on-line, jednak umowa spółki w takim przypadku zawiera tylko podstawowe rzeczy i nie będzie dopasowana do konkretnego przypadku. Spółki kapitałowe wymagają także opłacenia kapitału początkowego firmy. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to minimum 5 tysięcy złotych. Część kapitału mogą stanowić zamiast funduszy nieruchomości, na przykład działka budowlana. […]

  2. […] To najbezpieczniejsza forma finansowania działalności. Skąd wziąć własny kapitał? Najlepiej odłożyć. Warto przez pewien czas oszczędzać, odkładając fundusze na rozruszanie biznesu i osobno budżet „na życie”. W ten sposób na początku oszczędzamy sobie stresu i presji, że braknie nam na rachunki i popadniemy w długi, zanim nasz biznes zacznie zarabiać wystarczająco dużo. Warto także nie rezygnować od razu z pracy, a na przykład pozostać na część etatu. W ten sposób będziemy mieć poduszkę finansową w przypadku pierwszych strat. Jeśli nie mamy możliwości oszczędzenia kapitału początkowego, a koniecznie chcemy rozpocząć z własnym kapitałem, możemy sprzedać część majątku – na przykład auto lub działkę budowlaną. […]

  3. […] Kredyt hipoteczny jest to kredyt celowy – udzielany w konkretnym celu: na zakup mieszkania lub domu, remont albo budowę nieruchomości. Nie ma określonego minimalnego okresu spłaty, natomiast maksymalnie może być on zaciągnięty na 35 (w niektórych bankach 40) lat. Najczęściej kredyt hipoteczny udzielany jest na 25-30 lat. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka, czyli zabezpieczenie w formie prawa do przejęcia nieruchomości. Bank wpisuje się w księgę wieczystą jako wierzyciel zaciągniętego zobowiązania. W przypadku niespłacania kredytu ma on prawo zająć nieruchomość. Za pomocą kredytu hipotecznego możemy sfinansować również kupno działki budowlanej. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here