Jak założyć własną firmę w pięciu prostych krokach? Sprawdź teraz!
Fot. Pixabay.com

Pytanie „jak otworzyć firmę?” dotyka nie tylko młodych ludzi, ale także osoby znudzone pracą na etat. Często przed podjęciem ostatecznej decyzji powstrzymuje ich obawa przed formalnościami. Warto zapoznać się z prostymi pięcioma krokami, które poprowadzą przez niuanse zakładania własnej działalności.

Dobry pomysł na firmę i dobry biznesplan to clue sukcesu.
Fot. Pixabay.com

Jak otworzyć firmę: Krok I – pomysł

Założenie własnej firmy powinno zacząć się od pomysłu. Zanim założy się działalność powinno się opracować pomysł na nią. Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań: jaki produkt/usługę chcę wprowadzić na rynek? Czy będę mieć zagwarantowany próg zbytu? Czy będzie się to opłacać na tyle by się utrzymać? Kiedy zacznę zarabiać? Czy od razu muszę rejestrować działalność? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam wyklarować zarys naszego przedsiębiorstwa oraz wspomogą przy kroku drugim – tworzeniu biznesplanu.

Jak otworzyć firmę: Krok II – biznesplan

Czym jest ten mityczny biznesplan, o którym wszyscy tyle mówią? Najprościej tłumacząc jest to spisany na kartce pomysł na firmę, jej utrzymanie i przyszły przewidywany zysk. Właśnie po to w pierwszym kroku trzeba zadać sobie wszystkie te pytania. Czas teraz odpowiedzi na nie spisać w jedną całość.

Jak wygląda ramowy zarys biznesplanu?

  1. Wprowadzenie/synteza.
  2. Opis firmy.
  3. Informacje o produkcie lub usłudze.
  4. Charakterystyka inwestycji.
  5. Analiza rynku.
  6. Strategia.
  7. Plan finansowy.
  8. Kontrola działalności.
  9. Załączniki.

Mając gotowy biznesplan można przejść do kroku trzeciego.

Jak otworzyć firmę: Krok III – poszukiwanie funduszy

Najbezpieczniej jest sfinansować działalność z własnych funduszy. Jednak nie każdy posiada odpowiednio duże oszczędności. Zwłaszcza gdy biznes zakłada uruchomienie dużej linii produkcyjnej, która pochłonie na początek miliony złotych. Wtedy najlepiej zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z zewnątrz. Pierwszą opcją jest dofinansowanie z Urzędu Pracy, dostępne dla każdej osoby zarejestrowanej w UP, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej. Dofinansowanie na start można również uzyskać z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. Można z niego uzyskać zarówno grant jak i pożyczkę.

Inne opcje finansowania

Z gotowym biznesplanem można poszukać również Anioła Biznesu. Jest to osoba, która nie tylko zainwestuje w Twój pomysł, ale także udostępni swoje kontakty biznesowe i wspomoże w rozwoju merytorycznym.  Biznesplan można także wykorzystać jako podstawę do zbiórki crowdfundingowej. Wtedy biznes finansują potencjalni przyszli klienci, którzy za wpłaty na zbiórkę otrzymują gwarancję otrzymania produktu nie tylko jako pierwsi, ale także z dodatkowymi gratisami. Można także zwrócić się do banku lub instytucji pożyczkowej z wnioskiem kredytowym. Dobrze napisany biznesplan nie tylko podniesie szanse na otrzymanie kredytu, ale także otworzy możliwość negocjacji warunków takich jak: okres spłaty i oprocentowanie.

Jak otworzyć firmę: Krok IV – forma prowadzenia działalności

W momencie, gdy mamy już odpowiednią ilość funduszy, możemy oficjalnie założyć działalność. Tutaj także mamy kilka różnych możliwości. Zaczynając od Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. Jednak czasem lepszą formą działalności jest założenie spółki. Prawo dopuszcza możliwość zakładania jednoosobowych spółek w formie handlowych spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej. Jednak forma prowadzonej działalności mocno zależy od wielu różnych czynników, warto zatem rozważyć wszystkie aspekty prawne wpływające na jej funkcjonowanie, formy opodatkowania i koszty prowadzenia działalności. W zależności od wybranej formy różny jest także sposób otwarcia działalności, o ile założenie JDG wymaga wybrania się do urzędu gminy lub wypełnienia wniosku on-line to w przypadku spółki nieunikniona będzie wizyta u notariusza.

Dobra firma księgowa i prowadzenie księgowości to podstawa we własnej firmie.
Fot. Pixabay.com

Jak otworzyć firmę: Krok V – księgowość

Po założeniu działalności czas na wybór opodatkowania dla firmy. W przypadku spółki wybór jest prosty, ponieważ jest z góry określony przez prawo tak w przypadku JDG mamy kilka opcji do wyboru. Możemy rozliczać się „na zasadach ogólnych”, możemy wybrać również podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Od formy opodatkowania zależy również rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej, takiej jak: księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów. Dlatego też takim firmom potrzebna jest dobrze poprowadzona księgowość, najlepiej zwrócić się do odpowiedniego biura rachunkowego, które zajmie się wszystkim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here