Duża ilość
Fot. Pixabay.com

Jedną z ważniejszych czynności już po założeniu działalności gospodarczej jest firmowe konto bankowe. Jest tak dlatego, że jedną z naczelnych zasad prowadzenia biznesu jest przejrzystość finansów przedsiębiorstwa. Oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych pozwala na lepszą kontrolę finansów oraz skuteczniejsze zarządzanie nimi. Również w przypadku kontroli skarbowej urzędnicy nie będą mieć wglądu w prywatne transakcje. Zatem czym kierować się przy wyborze idealnego konta bankowego?

Coraz więcej banków oferuje dostęp do konta bankowego on-line.
Fot. Pixabay.com

Firmowe konto bankowe: konto tradycyjne, czy internetowe?

Wybierając konto bankowe dla firmy, najszybszy odsiew banków zrobimy już na samym początku. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak w przypadku spółki oferta bankowa znacząco się zawęża. W obecnych czasach konta internetowe są popularniejsze od tradycyjnych rozwiązań. Dają praktycznie nieograniczone możliwości dostępu do konta bankowego. Dlatego też warto sprawdzić, które banki oferują łatwy dostęp do konta biznesowego przez internet i jakie funkcje w dostępie internetowym nam przysługują. Im więcej spraw będziemy mogli załatwić przez internet tym lepiej. Nie chodzi tutaj już tylko o wykonywanie przelewów online, ale również składanie wniosków o kredyt hipoteczny, możliwość dobrania lub rezygnacji z usługi czy konsultacje z opiekunem klienta. Ważna jest także lokalizacja oddziału banku. Mimo rozbudowanej bankowości elektronicznej niektóre czynności będą wymagały naszej obecności w oddziale banku. Dlatego też warto sprawdzić, czy oddział, w którym będziemy załatwiać formalności, jest nam po drodze.

Ile kosztuje firmowe konto bankowe?

Koszt prowadzenia konta to jedno z najważniejszych kryteriów jego wyboru. Banki odchodzą już od opłat za otwarcie konta, a także coraz więcej banków oferuje „konto za 0”. Jednak umowa zawiera obostrzenia, że konto faktycznie jest darmowe, ale tylko przez pewien czas lub przy spełnieniu określonych warunków. Najczęściej jest to przelew do ZUS-u lub określona kwota miesięcznych wpływów. Warto także sprawdzić, czy „konto za 0” nie posiada opłat za podstawowe operacje bankowe. Może się bowiem okazać, że mimo iż nic nie płacimy za posiadanie konta, to każdy przelew będzie kosztował nas złotówkę. Banki często oferują pakiety darmowych przelewów, zwolnienie z opłat wszystkich przelewów zleconych przez aplikację mobilną, darmowe przelewy przez pierwszy rok posiadania konta, a nawet darmowe 250 przelewów na start. Często dodatkowo płatne są przelewy natychmiastowe oraz stałe zlecenia. Ukryte opłaty mogą także czyhać przy wykonywaniu przelewów poza granice kraju, przy wypłacie gotówki lub za kody autoryzacyjne.

Firmowa karta płatnicza

W obecnych czasach ciężko znaleźć konto bankowe, które nie będzie posiadało karty płatniczej w ofercie. Dlatego też sprawdźmy dokładnie, co oferuje nam bank. Niektóre karty płatnicze oprócz możliwości płatności zbliżeniowych i internetowych oferują rabaty przy zakupach w wybranych placówkach handlowo usługowych lub programy cashback. Ważne są także opłaty za posiadanie karty. O ile samo wydanie karty jest zazwyczaj darmowe, to już opłata za kartę może wynosić od kilku do kilkunastu złotych. Większość banków ma jednak możliwość uniknięcia opłaty za kartę. Zazwyczaj jest to dokonanie określonej liczby transakcji kartą lub dokonanie transakcji na określoną kwotę. Bank może również pobierać opłatę za korzystanie z bankomatów, zwłaszcza poza granicami Polski. Często także w takim wypadku pobiera prowizję za przewalutowanie. Niektóre banki oferują również kartę kredytową dla firm.

Firmowe konto bankowe: produkty powiązane

Podczas zakładania konta firmowego, banki często oferują produkty powiązane. Warto zapoznać się z ich ofertą. Do najpopularniejszych z nich należą: rachunki oszczędnościowe, pomocnicze rachunki walutowe, lokaty dla przedsiębiorców i dodatkowe ubezpieczenia. Po zapoznaniu się z ofertą i kosztami, które będziemy musieli za nie ponieść, można wybrać coś dla siebie, co ułatwi prowadzenie biznesu. Na przykład, jeśli zamierzasz prowadzić interesy z firmami zagranicznymi, może przydać Ci się konto walutowe. Dzięki czemu nie będziesz musiał ponosić kosztów przewalutowania przelewów.

Aplikacja mobilna świetnie sprawdzi się przy prowadzeniu konta firmowego.
Fot. Pixabay.com

Dodatkowe atuty konta firmowego

Każdy bank stara się zachęcić przyszłych klientów, oferując dodatkowe (często bezpłatne) usługi w ramach prowadzenia konta. W taki sposób możemy zyskać na przykład aplikację do zarządzania wydatkami, terminale płatnicze na atrakcyjnych warunkach, wysoki limit kredytowy dla nowych przedsiębiorców, premię za otworzenie konta, darmową obsługę księgową lub porady prawne, mobilne wpłatomaty, zwrot za paliwo lub zniżki na paliwo na wybranych stacjach. Nie wszystkie te usługi są potrzebne od razu, z części możesz nigdy nie skorzystać, ale część z nich może być dla ciebie jak najbardziej przydatna. W ten sposób możesz zaoszczędzić i mieć wszystko pod ręką w jednym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here