Aby zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy mieć dobry biznesplan.
Fot. Pixabay.com

Każdy nowy przedsiębiorca zastanawia się jak zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Do najpopularniejszych źródeł finansowania nadal należą kredyty bankowe i dotacje z UP na założenie działalności. Jednak to nie wszystkie możliwe opcje. Które z nich są najkorzystniejsze? Środki własne, dotacja a może crowdfunding?

Wielu z nas marzy o własnej działalności w zaciszu domu Jak znaleźć pieniądze na start?
Fot. Pixabay.com

Środki własne

To najbezpieczniejsza forma finansowania działalności. Skąd wziąć własny kapitał? Najlepiej odłożyć. Warto przez pewien czas oszczędzać, odkładając fundusze na rozruszanie biznesu i osobno budżet „na życie”. W ten sposób na początku oszczędzamy sobie stresu i presji, że braknie nam na rachunki i popadniemy w długi, zanim nasz biznes zacznie zarabiać wystarczająco dużo. Warto także nie rezygnować od razu z pracy, a na przykład pozostać na część etatu. W ten sposób będziemy mieć poduszkę finansową w przypadku pierwszych strat. Jeśli nie mamy możliwości oszczędzenia kapitału początkowego, a koniecznie chcemy rozpocząć z własnym kapitałem, możemy sprzedać część majątku – na przykład auto lub działkę budowlaną.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z  UP

Obecnie prym w dofinansowaniach na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej wiodą Powiatowe Urzędy Pracy. Każdy z nich posiada obecnie program wsparcia dla osób bezrobotnych. Gwarantują one bezzwrotne dofinansowanie, dla osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy. Kwota, jaką można otrzymać, zmienia się każdego roku, obecnie jest to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw . W warunkach otrzymania dofinansowania zazwyczaj zawiera się, że o pomoc może ubiegać się osoba bezrobotna zarejestrowana od co najmniej 30 dni, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej. Większe szanse mają osoby, które chcą prowadzić działalność w branży, którą znają, mają odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie oraz wykazują chęć do zatrudnienia pracowników na dowolną formę zatrudnienia. Konieczne jest także utrzymanie się na rynku przez minimum rok. Inaczej trzeba zwrócić przyznane dofinansowanie.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej: inwestorzy

Mając ciekawy pomysł na biznes, można również pokusić się o znalezienie inwestorów. W takim wypadku mamy kilka opcji. Można znaleźć kilka osób, które mają podobny pomysł na biznes, lub którym spodoba się nasz pomysł i założyć spółkę. Wtedy każda z osób wniesie wkład własny do udziałów spółki i w ten sposób utworzy się kapitał początkowy. Drugą opcją jest znalezienie Anioła Biznesu. Aniołowie to inwestorzy, którzy w swoim życiu osiągnęli już sukces i obecnie wspierają „świeżą krew”. W przypadku znalezienia takiego inwestora zyskujemy coś więcej niż tylko czystą gotówkę. Często możemy uzyskać od nich wsparcie merytoryczne oraz dostęp do kontaktów biznesowych inwestora.

Zbiórka crowdfundingowa

Zbiórki pieniędzy kojarzą nam się raczej z akcjami charytatywnymi, w których pomaga się potrzebującym. Jednak można zaryzykować i spróbować zebrać fundusze na start dzięki portalom crowdfundingowym. W takiej zbiórce pieniędzy określa się ile potrzeba na start i jakie są szanse powodzenia biznesu. Określa się także progi wpłat, za każdą z nich przekazuje się również (najczęściej po zakończeniu zbiórki) wpłacającemu prezent, lub gotowy produkt.

Warto sporządzić plan działania w celu poszukiwania nowych źródeł finansowania działalności
Fot. Pixabay.com

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej: kredyt lub pożyczka

W przypadku, gdy żadna z powyższych opcji nie wchodzi w grę, rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. I nie należy mylić tych dwóch pojęć. Pożyczka, którą można zaciągnąć między innymi z funduszy unijnych dla firm, jest zazwyczaj dużo niżej oprocentowana niż kredyt.  Może być również bezzwrotna, jeśli spełni się wszystkie warunki. Kredyt natomiast zawsze jest oprocentowany, w pełni zwrotny i zawiera prowizję. Banki często też do kredytu na otwarcie firmy dodają usługi dodatkowe, takie jak konto firmowe, czy ubezpieczenie na życie. W czasie spłaty kredytu opłaty za dodatkowe usługi mogą znacząco wpłynąć na jego ogólny koszt. Warto także rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale tylko w momencie, gdy zamierzamy budować lub kupować budynki, które posłużą nam za siedzibę firmy.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here